Wyszukaj interesujące Cię edycje SBO

Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.






Baza wiedzy

PROJEKT "WłączaMY ZERO WASTE" [2022-2024]

Tutaj znajdziecie materiały edukacyjne i nagrania z webinariów zrealizowane w ramach projektu.

Poradniki

Zachęcamy do zapoznania się z kompletem czterech poradników przygotowanych przez partnerów projektu z Polski, Norwegii i Słowenii.

  • PORADNIK – WYKORZYSTANIE MEDIÓW W EDUKACJI OBYWATELSKIEJ MŁODZIEŻY – DOBRE PRAKTYKI (ANG. MEDIA PARTICIPATION & CIVIC ENGAGEMENT AMONG YOUTH – GOOD PRATICES FROM NORWAY)

Poradnik przygotowany przez autorów z Norsensus Mediaforum (Norwegia). Celem tej pracy jest określenie obecnego stanu wpływu budowania kompetencji medialnych na zaangażowanie obywatelskie w kontekście norweskim. Umiejętności korzystania z mediów są jednym z kluczowych aspektów prowadzonej w różnym zakresie aktywności obywatelskiej. Niestety badania w tej dziedzinie wskazują, że zaangażowanie obywatelskie wśród młodych ludzi jest na ogół niestarczające i w niewielkim stopniu jest związane z wykorzystaniem mediów elektronicznych. W kontekście Norwegii możemy jednak mówić o rozwinięciu doświadczeń międzysektorowej współpracy dotyczącej zaangażowania obywatelskiego młodych ludzi poprzez lub z wykorzystaniem mediów.

Pobierz PORADNIK w PDF (wersja angielska) - kliknij TUTAJ

Obraz ilustrujący okładkę poradnika

Pobierz PORADNIK w PDF (wersja polska) - kliknij TUTAJ

Obraz ilustrujący okładkę poradnika

.

  • PORADNIK – WŁĄCZAMY ZERO WASTE i LESS WASTE W ŻYCIU CODZIENNYM - Poradnik dla młodzieży (ANG. WE TURN ON ZERO WASTE AND LESS WASTE IN EVERYDAY LIFE – Guidebook for young people)

Poradnik przygotowany przez autorów z Ekologi brez meja (Słowenia). W tym przewodniku przyjrzymy się, jak ważne jest podejście ZERO WASTE, jak włączyć praktyki ZERO WASTE do codziennego życia i jak zwiększyć swoje zaangażowanie w działania obywatelskie i społeczne związane z kwestiami środowiskowymi. Razem możemy umożliwić młodym ludziom takim jak Ty tworzenie pozytywnych zmian i wspólne budowanie zrównoważonej przyszłości.

Pobierz PORADNIK w PDF (wersja angielska) - kliknij TUTAJ

Obraz ilustrujący okładkę poradnika

Pobierz PORADNIK w PDF (wersja polska) - kliknij TUTAJ

Obraz ilustrujący pierwszą stronę poradnika

.

  • PORADNIK - WŁĄCZAMY ZERO WASTE I LESS WASTE W SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ – Poradnik dla mieszkańców i samorządowców

Poradnik przygotowany przez autorów z ramienia Stowarzyszenia Metropolia Poznań. Współcześnie Zero Waste uważane jest za styl życia, zgodnie z którym człowiek ma generować jak najmniejszą liczbę odpadów. Idea ta składa się z wielu złożonych procesów, które zakładają nie tylko do zniwelowania produkcji śmieci, ale też ich odzysk i ponowne wykorzystanie. W tym poradniku znajdziesz najważniejsze założenia LESS WASTE i ZERO WASTE, poznasz zasadę 5R i przede wszystkim poznasz propozycje działań oddolnych i dowiesz się jak zacząć wprowadzać zasady ZERO WASTE w swojej miejscowości czy na osiedlu.

Pobierz PORADNIK w PDF (wersja polska) - kliknij TUTAJ

Obraz ilustrujący okładkę poradnika

.

  • PORADNIK - ROBIMY EVENTY - Poradnik dla młodzieży

Poradnik przygotowany przez autorów z ramienia Stowarzyszenia CREO. Jedną z wielu dobrych praktyk stosowanych w Zero Waste są np. eventy stanowiące ważną część ruchu ekologicznego. Organizowanie tego typu wydarzeń to nie tylko doskonała okazja do zaprezentowania praktycznych rozwiązań, ale także szansa na stworzenie mobilizującego środowiska, które będzie inspirować do podejmowania działań proekologicznych. Niniejszy poradnik przeprowadzi Was przez 10 kroków myślenia projektowego, przedstawi Wam rodzaje eventów, zaprezentuje wskazówki organizacyjne. Poradnik ukazuje także dobre praktyki z zakresu kampanii ekologicznych i akcji społecznych.

Pobierz PORADNIK w PDF (wersja polska) - kliknij TUTAJ

Obraz ilustrujący okładkę poradnika

.


PROJEKT "DziałaMY dla klimatu!" [2022-2023]

Tutaj znajdziecie materiały edukacyjne i nagrania z webinariów zrealizowane w ramach projektu.

Dowiedz się więcej o zmianach klimatycznych

Dowiedz się więcej o rzędziu MAPUJ KLIMAT, które wykorzystujemy podczas szkolnych kampanii ekologicznych:

PORADNIKI

W przygotowanych poradnikach znajdziesz: informacje o możliwościach zaangażowania w działań proobywatelskie w Polsce, przykłady doświadczeń słoweńskich samorządów w zakresie działań proekologicznych, dobre praktyki dotyczące aktywizacji proeko młodzieży.  Poradniki są częściowo dostępne w wersji polskiej i angielskiej.

  • PORADNIK - DOBRE PRAKTYKI W ZAKRESIE TWORZENIA MŁODZIEŻOWYCH KAMPANII SPOŁECZNYCH W NORWEGII (ANG. GOOD PRACTICES ON CREATING YOUTH SOCIAL CAMPAIGNS IN NORWAY)

Niniejsza broszura ma na celu przedstawienie inicjatyw obywatelskich i kultury wolontariatu w Norwegii oraz ukazanie zaangażowania młodzieży norweskiej w różne inicjatywy społeczne. Przewodnik składa się z kilku części. Głównym jej elementem są przykłady w zakresie tworzenia i realizacji kampanii społecznych skierowanych do środowiska młodzieży oraz inicjatyw proekologicznych lub proobywatelskich kreowanych przez osoby młode i realizowanych w dużej mierze w przestrzeni medialnej lub internetowej.

Pobierz PORADNIK w PDF (wersja polska) - kliknij TUTAJ

Pobierz PORADNIK w PDF (wersja angielska) - kliknij TUTAJ

  • PORADNIK - DOBRE PRAKTYKI W ZAKRESIE AKTYWIZACJI OBYWATELSKIEJ MŁODZIEŻY W KWESTIACH EKOLOGICZNYCH W SŁOWENII (ANG. GOOD PRACTICES ON CIVIC ACTIVATION OF YOUTH IN ECOLOGICAL ISSUES IN SLOVENIA)

Niniejsza broszura ma na celu przedstawienie kilku przykładów i dobrych praktyk aktywizacji młodzieży, w szczególności w kwestiach środowiskowych w Słowenii. Dla większości prezentowanych projektów i inicjatyw młodzież stanowi główną lub jedną z podstawowych grup docelowych. Na końcu publikacji zdecydowaliśmy się rzucić także okiem przykłady inicjatyw, gdzie aktywizacja młodzieży jest pewnym dodatkowym elementem lub jest dostrzegalna dopiero w długiej perspektywie.

Pobierz PORADNIK w PDF (wersja polska) - kliknij TUTAJ

Pobierz PORADNIK w PDF (wersja angielska) - kliknij TUTAJ

  • PORADNIK - DOBRE PRAKTYKI W ZAKRESIE ROZWIĄZAŃ PROEKOLOGICZNYCH W SAMORZĄDACH W SŁOWENII
    (ANG. GOOD PRACTICES ON PRO-ECOLOGICAL SOLUTIONS IN LOCAL GOVERNMENTS IN SLOVENIA)

Niniejsza broszura ma na celu przedstawienie kilku przykładów i dobrych praktyk w zakresie rozwiązań proekologicznych w samorządach lokalnych w Słowenii. Może służyć jako przewodnik dla pracowników samorządowych i innych lokalnych interesariuszy, aby usprawnić procesy wewnętrzne, a także poprawić świadomość mieszkańców w zakresie podejścia ZERO WASTE. Postępuj zgodnie ze szczegółowym planem zero waste krok po kroku. Dowiedz się, jak angażować się w programy edukacji ekologicznej dla mieszkańców i kampanie zwiększające świadomość ekologiczną obywateli.

Pobierz PORADNIK w PDF (wersja polska) - kliknij TUTAJ

Pobierz PORADNIK w PDF (wersja angielska) - kliknij TUTAJ

  • PRZEWODNIK PO ŚWIECIE PARTYCYPACJI OBYWATELSKIEJ DLA MŁODYCH

Przewodnik ma na celu wprowadzić Cię w fascynujący świat partycypacji obywatelskiej. Na kartach tej broszury poznasz różne sposoby zaangażowania obywatelskiego, które są dostępne dla młodzieży nawet przed ukończeniem 18 lat i uzyskaniem dowodu osobistego. NIE będziemy więc pisać o wyborach parlamentarnych, prezydenckich, samorządowych czy europejskich. Z tej publikacji jednak dowiesz się czym są konsultacje społeczne, jakie są rodzaje konsultacji, jak się w konsultacje zaangażować i gdzie uzyskać informacje. Opowiemy także o budżetach obywatelskich, które są specyficzną formą konsultacji społecznych, podczas której obywatele mogą współdecydować i to dwukrotnie – po pierwsze mają prawo zgłosić swój projekt a po drugie mają możliwość oddania głosu w głosowaniu wśród mieszkańców przyczyniając się do wyboru najpopularniejszych przedsięwzięć obywatelskich do realizacji. Poznasz Szkolne Budżety Obywatelskie – czyli nowatorską formę budżetu partycypacyjnego realizowaną w społecznościach szkolnych. Wreszcie dowiesz się o radach młodzieżowych – organach pomocniczych samorządów złożonych z młodych ludzi, a także o inicjatywie lokalnej – pomagającej w realizacji przedsięwzięć obywatelskich z pozafinansowym wsparciem samorządów (np. zakup przez gminę niezbędnych towarów lub usług).

Pobierz PORADNIK w PDF (wersja polska) - kliknij TUTAJ

  • PORADNIK - DZIAŁANIE DLA KLIMATU JEST COOL

Działania dla klimatu są COOL to publikacja w formie interaktywnej. Zachęcamy Cię do wpisywania własnych notatek i przemyśleń. Pamiętaj, że masz ogromny wpływ na swoje otoczenie! Dzięki Tobie może stawać się ono coraz bardziej przyjazne dla naszej planety, niezależnie od Twojego wieku, poziomu wiedzy, czy umiejętności. Jesteś gotowy/gotowa? Zaczynamy!

Pobierz PORADNIK w PDF (wersja polska) - kliknij TUTAJ

.

WEBINARIA ONLINE

W webinariach uczestniczyli pracownicy samorządowi z terenu Metropolii Poznań odpowiedzialni m.in. za prowadzenie konsultacji społecznych, realizację budżetów obywatelskich, pozyskiwanie funduszy UE, kontakt z mieszkańcami i dialog obywatelski oraz promocję i kulturę. Webinaria skierowane były także do przedstawicieli organów pomocniczych JST tj. rady osiedli, rady sołeckie, rady seniorów, rady młodzieżowe.

  • WEBINARIUM: „WARTO ROZMAWIAĆ, ALE JAK? O efektywnej komunikacji z mieszkańcami” (16.11.2022)

Webinarium przeznaczone było dla pracowników jednostek samorządowych, którzy zainteresowani są tematem efektywnej komunikacji z mieszkańcami. Podczas webinarium poruszono takie tematy, jak: cele i zasady komunikacji, koło konfliktów, syndrom „NIMBY” oraz omówiono techniki zapobiegania i ograniczania konfliktów (np. mapowanie interesariuszy, FAQ, wysłuchanie publiczne, wizja lokalna, kooptacja, mediacje, moderacja, deliberacje).

Program webinarium - pobierz plik: Program webinarium – warto rozmawiać ale jak - 16.11.2022 (PDF)

Transkrypcja – Transkrypcja webinarium 16.11.2022 (DOC)

  • WEBINARIUM: „Efektywna i efektowna komunikacja samorządu przez media społecznościowe” (30.11.2022)

Elementami szkolenia były treści związane z zasadami działań na social mediach. Podczas wydarzenia szukaliśmy odpowiedzi na następujące pytania: Kanały social mediów, czyli co wybrać? Jak rozwijać kanały samorządu? Jak zorganizować pracę samorządu, by dobrze się komunikować? Co można osiągnąć dzięki social mediom? Pomysły na posty, czyli jak tworzyć content? Czego nie robić, a co robić na social mediach? Jak zwiększyć efektywność komunikacji?

Program webinarium - pobierz plik: Program webinarium – komunikacja przez media społeczn - 30.11.2022 (PDF)

Transkrypcja – Transkrypcja webinarium 30.11.2022 (DOC)

  • WEBINARIUM: „JAK BYĆ SKUTECZNYM W KOMUNIKACJI. Nowoczesne, proste i niedrogie narzędzia do efektywnej komunikacji z mieszkańcami” (14.12.2022)

Webinarium dotyczyło praktycznych narzędzi online, które mogą wesprzeć działania samorządów związane z komunikacja z mieszkańcami i dialogiem obywatelskim. W programie m.in. o story tellingu, o animacjach tablicowych na platformie Doodly (pl. bazgroły), o ankietach online na platformie Mentimeter oraz o quizach do samodzielnego i wielokrotnego wykorzystania przez mieszkańców (młodzież, nauczycieli) na platformie Baamboozle.

Program webinarium - pobierz plik: Program webinarium – narzędzia komunikacji z mieszkańcami - 14.12.2022 (PDF)

Transkrypcja – Transkrypcja webinarium 14.12.2022 (DOC)

  • Webinarium pt. "Adaptacja do zmian klimatu. Nowe narzędzia kształtowania polityk samorządowych" (07.03.2023)

Podczas webinarium przedstawiono wprowadzenie do tematyki adaptacji do zmian klimatu. Omówiono kwestie planowania i realizacji działań mając wpływ na zwiększenie adaptacyjności do zmian klimatycznych. Wreszcie przedstawiono wnioski dla organów pomocniczych JST JST (rady osiedli / sołeckie/ młodzieżowe / seniorów) wynikające z planów adaptacji do zmian klimatu.

Program webinarium - pobierz plik: PROGRAM WEBINARIUM - 07.03.2023

Transkrypcja – Transkrypcja webinarium 07.03.2023 (DOC)

  • Webinarium pt. "Dobre praktyki w działaniach ekologicznych Rad Osiedli i Rad Sołeckich - przykładowe przedsięwzięcia i metody finansowania" (30.03.2023)

Podczas wydarzenia online przedstawiono dobre praktyki w działaniach ekologicznych Rad Osiedli i Rad Sołeckich, w tym metody finansowania i przykładowe przedsięwzięcia dotyczące takich sfer jak ZIELEŃ (w tym przedsiewzięcia obejmujące parki, skwery i nasadzenia) oraz WODA (w tym: stawy i mikroretencja).

Program webinarium - pobierz plik: PROGRAM WEBINARIUM - 30.03.2023

Transkrypcja – Transkrypcja webinarium 30.03.2023 (DOC)

  • Webinarium pt. "Dobre praktyki w zakresie informacji i edukacji ekologicznej oraz klimatycznej" (17.05.2023)

Podczas wydarzenia zostanły zaprezentowane m.in.: (1) Informacje o module dla organów pomocniczych JST (rad osiedli/ sołeckich/ młodzieżowych/ seniorów) z funkcją ankiet obywatelskich – dostępnym na metropolitalnym portalu konsultacji: www.konsultacje.metropoliapoznan.pl. (2) propozycje różnych form aktywizacji obywatelskiej i społecznej do działań proekologicznych i proklimatycznych oraz warsztatów i zajęć ekologicznych, które mogą być realizowane dla różnych grup wiekowych mieszkańców przez samorządy pomocnicze (np. rady osiedli, rady sołeckie) samodzielnie i przy współpracy z NGO’sami oraz ze szkołami.

Program webinarium - pobierz plik: PROGRAM WEBINARIUM - 17.05.2023

Transkrypcja – Transkrypcja webinarium 17.05.2023 (DOC)

  • WEBINARIUM W JĘZYKU ANGIELSKIM: "ZERO WASTE at the minicipal level", pol. "ZERO WASTE na poziomie samorządowym" (27.02.2023)

Czym jest filozofia ZERO WASTE? Czy zero waste to tylko myślenie życzeniowe i greenwashing? Jak ZERO WASTE wygląda w praktyce na szczeblu gminnym i od czego zacząć? Jakie są warunki realizacji ZERO WASTE w JST? Jakie są doświadczenia z wdrażania zasad i strategii ZERO WASTE w Słowenii i w całej Europie?

Na te i inne pytania znajdziedzie odpowiedź po obejrzeniu webinarium, które poprowadził Jaka Kranjc - przedstawiciel partnera w projekcie "DziałaMY dla klimatu!" Stowarzyszenia Ekologi Brez Meja (Ekolodzy Bez Granic) ze Słowenii.

Program webinarium - pobierz plik: PROGRAM - Webinarium 27.02.2023

UWAGA: Webinarium odbyło się w języku angielskim. Istnieje mozliwość odtworzenia nagrania z napisami w języku polskim (Insrukcja: 1. Włączenie napisów, 2. Ustawienia -> Napisy -> Przetłumacz automatycznie -> Polski).

KONFERENCJE

W projekcie "DziałaMY dla klimatu!" założyliśmy realizację dwóch konferencji tematycznych.

  • KONFERENCJA: „Szkoła aktywna dla KLIMATU” (24.02.2023)

Konferencja składała się z sześciu wystąpień zaproszonych gości, którzy aktywnie działają na rzecz edukacji i są ekspertami w swoich dziedzinach. Poruszone tematy pozwalały na spojrzenie na temat aktywności społecznej i obywatelskiej z różnych perspektyw – prezentowano takie narzędzia zwiększania partycypacji, jak debaty oksfordzkie czy kampanie społeczne.

Link do Playlisty z nagraniami z Konferencji 24.02.2023 na YouTube

Zapraszamy też do zapoznania się z materiałami z innych trwających i zakończonych projektów w tematyce aktywizacji obywatelskiej (poniżej).

.


PROJEKT "DziałaMY dla dostępności!" [2021 - 2023]

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi opracowanym w ramach projektu.

Webinarium online

W dniu 21 grudnia 2021 r. przeprowadziliśmy pierwsze z serii webinariów dla samorządowców o tematyce dostępności w ramach projektu "DziałaMY dla dostępności!". Webinarium przeznaczone było dla pracowników jednostek samorządowych, którzy zainteresowani są tematem dostępności (architektonicznej, informacyjno-komunikacyjnej, cyfrowej) oraz uniwersalnego projektowania. Webinarium poprowadziła Pani Izabela Sopalska-Rybak - założycielka i prezeska Fundacji Kulawa Warszawa. Trenerka, działaczka społeczna, ekspertka w grupach doradczych na temat potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Członkini Warszawskiej Rady Kobiet przy Prezydencie m. st. Warszawy. Od wielu lat działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami i prowadzi szkolenia na temat dostepności.

Wydarzenie podzielone było na trzy bloki tematyczne:

  • Wprowadzenie w przepisy Ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, w tym obowiązki podmiotów publicznych w zakresie:
    • dostępności architektonicznej
    • dostępności cyfrowej
    • dostępności informacyjno-komunikacyjnej
  • Na co należy zwrócić uwagę projektując dostosowane toalety w miejscach użyteczności publicznej
  • Jak zapewnić dostępność wydarzeń dla osób z niepełnosprawnościami

Poradniki

Ważnym elementem projektu jest przygotowanie i udostepnienie publikacji – poradników, przybliżających różnym grupom odbiorców kwestie dostępności i zaangażowania społecznego i obywatelskiego młodzieży.

W ramach projektu opracowano poradniki:

  • DOSTĘPNOŚĆ JEST COOL! – Poradnik dla młodzieży o dostępności
  • EMPATYCZNY URZĘDNIK – Poradnik dla urzędników o dostępności
  • DOSTĘPNA SZKOŁA WSPIERA AKTYWNĄ MŁODZIEŻ – Poradnik dla nauczycieli
  • RADY MŁODZIEŻOWE SĄ OK! – Poradnik dla młodzieży

Poniżej udostępniamy poradniki w dostępnej wersji PDF:

Poradnik dla młodzieży o dostępności: DOSTĘPNOŚĆ JEST COOL!

Obrazek przedstawiający stronę tytułową poradnika dla młodzieży pt. DOSTĘPNOŚĆ JEST COOL!

Pobierz poradnik: DOSTĘPNOŚĆ JEST COOL! (PDF)


Poradnik dla urzędników o dostępności: EMPATYCZNY URZĘDNIK

Obrazek przedstawia stronę tytułową poradnika dla urzędników o dostępności pt. EMPATYCZNY URZĘDNIK

Pobierz poradnik: EMPATYCZNY URZĘDNIK (PDF)


Poradnik dla nauczycieli: DOSTĘPNA SZKOŁA WSPIERA AKTYWNĄ MŁODZIEŻ

Obrazek przedstawia stronę tytułową poradnika dla nauczycieli pt. DOSTĘPNA SZKOŁA WSPIERA AKTYWNĄ MŁODZIEŻ

Pobierz poradnik: DOSTĘPNA SZKOŁA WSPIERA AKTYWNĄ MŁODZIEŻ (PDF)


Poradnik dla młodzieży: RADY MŁODZIEŻOWE SĄ OK!

Obrazek przedstawia stronę tytułową poradnika dla młodzieży pt. RADY MŁODZIEŻOWE SĄ OK!

Pobierz poradnik: RADY MŁODZIEŻOWE SĄ OK! (PDF)


.

PROJEKT "DZIAŁAMY! PROGRAM ROZWOJU EDUKACJI OBYWATELSKIEJ W METROPOLII POZNAŃ" (2019-2020)

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją nt. relizacji projektu:

Prezentacja o projekcie DzialaMY! (PDF)

Szkolenia online

W ramach projektu "DziałaMY!" w 2020 roku zrealizowano dwa szkolenia online dla pracowników samorządowych.
Szkolenie stworzone specjalnie dla pracowników jednostek samorządowych, którzy zajmują się prowadzeniem konsultacji społecznych z mieszkańcami i wykorzystują do komunikacji społecznej internet i media społecznościowe.

Szkolenie 04.11.2020 - ANKIETA INTERNETOWA

Podtytuł: Ankieta internetowa jako element efektywnych konsultacji społecznych. Czyli czego nie wiemy o ankietach, ale boimy się zapytać?

Krzysztof Mączka (trener) – doktor socjologii, pracownik Wydziału Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek European Sociological Association oraz Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Autor kilkunastu publikacji naukowych oraz recenzji m.in. w renomowanych czasopismach międzynarodowych i krajowych (m.in. Ecological Economics, Ecosystem Services). Laureat stypendium START (2020) dla 100 najlepszych młodych polskich naukowców. Realizował wiele badań praktycznych i konsultacji społecznych m.in. w Szczecinie, Wrocławiu, Poznaniu, Czerwonaku, Luboniu, Szubinie, Rudzie Śląskiej.

Program szkolenia - ANKIETA INTERNETOWA - 04.11.2020 (PDF)

Szkolenie 18.11.2020 - SOCIAL MEDIA

Podtytuł: Social media w służbie samorządu, czyli jak efektywnie wykorzystać media społecznościowe w konsultacjach społecznych i aktywizować odbiorców.

Paweł Marciniak (trener) – manager komunikacji online i kreator contentu internetowego, były dziennikarz i rzecznik prasowy Urzędu Miasta Poznania. Na co dzień pomaga też tworzyć strategie marketingowe firm oraz wykonuje audyty komunikacji marketingowej. Od lat pracuje przy komunikacji aukcji internetowych Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Allegro oraz innych projektach społecznej odpowiedzialności biznesu, kilku dużych marek.

Program szkolenia - SOCIAL MEDIA - 18.11.2020 (PDF)

Filmy

Dawid Drobnić (Stowarzyszenie Metropolia Poznań) opowiada o innowacyjnym zakresie projektu "DziałaMY!"

Ryszard Michalski (Stowarzyszenie CREO) wskazuje, jak ważne jest budowanie zaangażowania społecznego i obywatelskiego młodzieży szkolnej.

Nina Woderska (Stowarzyszenie CREO) opisuje warsztaty dla młodzieży dotyczące starości.

Dr Krzysztof Mączka (UAM) opowiada o efektywnych technikach angażowania młodzieży w konsultacje społeczne

Michał Apolinarski (Websylium s.c.) opisuje nowe funkcjonalności na metropolitalnym portalu konsultacji, w tym moduł Szkolnych Budżetów Obywatelskich.

Poradniki (do pobrania)

Poradnik - Jak napisać projekt do budżetu obywatelskiego (PDF)

Poradnik - Jak zorganizować Szkolny Budżet Obywatelski (PDF)

Poradnik - Tworzenie inicjatyw młodzieżowych (PDF)

Poradnik - Efektywne konsultacje społeczne dla młodzieży i osób -30 (PDF)

Wzory PLAKATÓW DLA WNIOSKODAWCÓW SBO

Pobierz i edytuj na swoim komputerze (pobierz - edytuj - drukuj - rozklejaj)

Wzór plakatu - dla projektodawców SBO - wersja WORD

Pobierz, wydrukuj i wypełnij ręcznie (pobierz - wydrukuj - wypełnij - rozklejaj)

Wzór plakatu - dla projektodawców SBO - wersja WORD

Wzór plakatu - dla projektodawców SBO - wersja PDF

Wzory ULOTEK DLA WNIOSKODAWCÓW SBO

Pobierz i edytuj na swoim komputerze (pobierz - edytuj - drukuj - rozklejaj)

Wzór ulotki - dla projektodawców SBO - wersja WORD

Pobierz, wydrukuj i wypełnij ręcznie (pobierz - wydrukuj - wypełnij - rozklejaj)

Wzór ulotki - dla projektodawców SBO - wersja WORD

Wzór ulotki - dla projektodawców SBO - wersja PDF

Wzory PLAKATÓW DLA WNIOSKODAWCÓW "DOROSŁYCH" SAMORZĄDOWYCH BUDŻETÓW OBYWATELSKICH

Pobierz i edytuj na swoim komputerze (pobierz - edytuj - drukuj - rozklejaj)

Wzór plakatu - dla projektodawców samorządowych budżetów obywatelskich - wersja WORD

Pobierz, wydrukuj i wypełnij ręcznie (pobierz - wydrukuj - wypełnij - rozklejaj)

Wzór plakatu - dla projektodawców samorządowych budżetów obywatelskich - wersja WORD

Wzór plakatu - dla projektodawców samorządowych budżetów obywatelskich - wersja PDF

Wzory ULOTEK DLA WNIOSKODAWCÓW "DOROSŁYCH" SAMORZĄDOWYCH BUDŻETÓW OBYWATELSKICH

Pobierz i edytuj na swoim komputerze (pobierz - edytuj - drukuj - rozklejaj)

Wzór ulotki - dla projektodawców samorządowych budżetów obywatelskich - wersja WORD

Pobierz, wydrukuj i wypełnij ręcznie (pobierz - wydrukuj - wypełnij - rozklejaj)

Wzór ulotki - dla projektodawców samorządowych budżetów obywatelskich - wersja WORD

Wzór ulotki - dla projektodawców samorządowych budżetów obywatelskich - wersja PDF

.

MATERIAŁY DOTYCZĄCE PROJEKTU "AKTYWNI OBYWATELE W METROPOLII POZNAŃ" (relizacja 2017)

Filmy

Elżbieta Olędzka Koprowska (OKEJ Pracownia) tłumaczy czym są konsultacje społeczne i co nam dają, wskazuje na różne techniki konsultacji oraz podpowiada jak skutecznie informować mieszkańców o konsultacjach.

Krzysztof Mączka (Instytut Socjologii UAM) wskazuje organizatorom konsultacji na co zwrócić uwagę przygotowując procedurę konsultacji, opowiada dlaczego konsultacje czasem się nie udają oraz podpowiada jak uniknąć spolaryzowanych konfliktów w trakcie konsultacji.

Publikacje

Fotografia Niezbędnika konsultacji społecznych

Niezbędnik konsultacji społecznych - broszura informacyjna przygotowana w ramach projektu pt. "Aktywni obywatele Metropolii Poznań"

Czym są konsultacje społeczne?

Partycypacja społeczna może przebierać różne formy mniej lub bardziej bezpośredniego wpływu obywateli na sprawy publiczne.

Grafika ukazująca piramidę wpływu - informowanie, konsultoanie, współdecydowanie

Upraszczając, można spróbować zobrazować ją za pomocą trzech szczebli:

  1. Informowanie - to proces jednostronnego komunikowania planów i rozwiązań. Nie zakłada ono modyfikacji prezentowanych pomysłów, ani wiążącej dyskusji.
  2. Konsultowanie - jest procesem komunikacji dwustronnej, podczas której opiniowaniu
    podlegają przedstawiane rozwiązania.
  3. Współdecydowanie - jest nie tyle zbieraniem opinii, ile partnerską relacją pomiędzy
    stronami służącą wspólnemu wypracowaniu rozwiązań.

Po co nam konsultacje społeczne?

Prowadzenie dobrego dialogu ze społecznością lokalną i włączenie jej w procesy podejmowania
decyzji może mieć różne cele.

Grafika ukazująca różne motywy przeprowadzania konsultacji społecznych - treść tożsama do tekstu poniżej

Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich, które określają zarazem korzyści, jakie mogą wynikać z efektywnie prowadzonej komunikacji:

  1. Podjęcie otymalnej decyzji
  2. Uzyskanie poparcia społeczności
  3. Upewnienie się co do kierunków zmian
  4. Wzajemne uczenie się
  5. Uniknięcie konfliktu
  6.  Lepszy wizerunek instytucji
  7. Budowa współodpowiedzialności
  8. Lepsza komunikacja między interesariuszami
  9. Przygotowanie do trudnej decyzji

Kanon konsultacji społecznych

Zasady konsultacji społecznych zostały sformułowane jako punkt wyjścia dla „Kanonu Lokalnych Konsultacji Społecznych”, dokumentu stworzonego w 2012 r. pod patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

  1. DOBRA WIARA - Konsultacje prowadzone są w duchu dialogu obywatelskiego. Strony słuchają się nawzajem, wykazując wolę zrozumienia odmiennych racji.
  2. POWSZECHNOŚĆ - Każdy zainteresowany tematem powinien móc dowiedzieć się o konsultacjach i wyrazić w nich swój pogląd. 
  3. PRZEJRZYSTOŚĆ - Informacje o celu, regułach, przebiegu i wyniku konsultacji muszą być powszechnie
    dostępne. Jasne musi być, kto reprezentuje jaki pogląd. 
  4. RESPONSYWNOŚĆ - Każdemu, kto zgłosi opinię, należy się merytoryczna odpowiedź w rozsądnym terminie, co nie wyklucza odpowiedzi zbiorczych.
  5. KOORDYNACJA - Konsultacje powinny mieć gospodarza odpowiedzialnego za konsultacje - tak politycznie, jak organizacyjnie. Powinny one być odpowiednio umocowane w strukturze administracji.
  6. PRZEWIDYWALNOŚĆ - Konsultacje powinny być prowadzone od początku procesu legislacyjnego.
    Powinny być prowadzone w zaplanowany sposób i w oparciu o czytelne reguły.
  7. POSZANOWANIE INTERESU OGÓLNEGO - Choć poszczególni uczestnicy konsultacji mają prawo przedstawiać swój partykularny interes, to ostateczne decyzje podejmowane w wyniku przeprowadzonych konsultacji powinny reprezentować interes publiczny i dobro ogólne.

Jak zaplanować konsultacje społeczne?

  1. Przede wszystkim upewnij się, czy w sprawie, która ma być poddana konsultacjom nie ma już gotowego rozwiązania.
  2. Wypisz pytania, które zadasz podczas konsultacji.
  3. Określ grupę, która jest najważniejsza dla sprawy podlegającej konsultacjom.
  4. Zadbaj, żeby mieszkańcy mieli aktualne informacje o sprawie.
  5. Wybierz miejsce, w którym odbędą się konsultacje. Dobierz inne narzędzia.
  6. Zaplanuj sposób prowadzenia spotkań. 
  7. Zaplanuj harmonogram konsultacji i ogłoś go z wyprzedzeniem, żeby mieszkańcy wiedzieli, jak będzie wyglądał cały proces podejmowania decyzji.

Podstawy prawne:

Przykładowo:

W art. 5a, ust.1 i 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, napisano:

„W wypadkach przewidzianych ustawą oraz w innych sprawach ważnych dla gminy mogą być przeprowadzane na jej terytorium konsultacje z mieszkańcami gminy.
Zasady i tryb przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami gminy określa uchwała rady gminy”.

Prawo nakłada również obowiązek konsultowania kwestii związanych z:

  • ochroną środowiska: kwestię tę regulują art.29-43 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko;
  • planowaniem przestrzennym: gdzie sprawy wyłożenia planu do publicznego wglądu i dyskusji publicznej reguluje ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (art.11 pkt.10; art.17 pkt.10).

Przepisy te ogólnie opisują, jak uczestnictwo społeczne ma wyglądać, pozostawiając sprawę wyboru konkretnych rozwiązań w rękach samorządów lub innych instytucji publicznych.

Tryby i zasady konsultacji w samorządach Metropolii Poznań

Zestawienie uchwał organów stanowiących samorządów zrzeszonych w ramach Stowarzyszenia Metropolia Poznań, dotyczących kwestii związanych z trybem i sposobami przeprowadzania procedur konsultacji społecznych.

Samorząd  Uchwała organu samorządowego
Poznań
Powiat Poznański
Buk
Czerwonak
Dopiewo
Kleszczewo
Komorniki
Kostrzyn
Kórnik              Brak dokumentów
Luboń              Brak dokumentów
Mosina
Murowana Goślina
Oborniki
Pobiedziska
Puszczykowo              Brak dokumentów
Rokietnica
Skoki
Stęszew
Suchy Las
  • Uchwała nr VII / 72 / 15 Rady Gminy Suchy Las z dnia 28 maja 2015 r. w sprawie Programu pobudzania aktywności obywatelskiej.
  • Uchwała nr VIII / 82 / 15 Rady Gminy Suchy Las z dnia 25 czerwca 2015 r. zmieniająca uchwałę w sprawie Programu pobudzania
    Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]