Wyszukaj interesujące Cię edycje SBO

Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.






PROJEKTY

Projekt: WŁĄCZAMY ZERO WASTE!

Jeszcze więcej zaangażowanych społeczności szkolnych, nowe formy wsparcia, Szkolne Budżety ZERO WASTE, debaty oksfordzkie, szkolnej kampanie i kiermasze ZERO WASTE, metropolitalne panele obywatelskie i narzędzie online LOKALNEJ MAPY ZERO WASTE - to wszystko i jeszcze więcej czeka na uczestników projektu "Włączamy ZERO WASTE!". W ramach przedsięwzięcia powstanie także MASTERPLAN DLA ZERO WASTE, czyli dokument inicjujący nową politykę lokalną dotyczącą ZERO WASTE i LESS WASTE.

CELE PROJEKTU

Celem projektu realizowanego w latach 2022-2024 jest wzrost partycypacji obywatelskiej i społecznej młodzieży oraz zwiększenie zaangażowania osób młodych w polityki lokalne ekologii i ZERO WASTE / LESS WASTE (ZW/LW) w samorządach Wielkopolski. W ramach projektu w 20 placówkach szkolnych w województwie wielkopolskim zostaną stworzone Szkolne Kluby EKO-Liderów, w których zrealizowany zostanie program edukacyjny kształtujący młodzież odpowiedzialną obywatelsko, społecznie i ekologicznie, uważną na potrzeby środowiska i chętnie angażującą się w wolontariat.

WARSZTATY EDUKACYJNE

W każdej z 20 szkół (podstawowych i ponadpodstawowych) przewidziany jest udział uczniów oraz nauczycieli w cyklu warsztatów przygotowujących do działań Szkolnych Klubów EKO-Liderów (SKEL)

  • AKADEMIA SMART NAUCZYCIELA – Przygotowanie szkoleniowe nauczycieli w zakresie pełnienia funkcji opiekunów SKEL
  • SZKOŁA LIDERÓW AKTYWNOŚCI – cykl warsztatów przybliżających tematykę społeczno-obywatelską i ekologiczną w każdej ze szkół:
    • warsztaty: Jak organizować akcje społeczno-obywatelskie?
    • warsztaty: Jak skutecznie wypromować akcje w społeczności lokalnej?
    • warsztaty: Jak żyć w zgodzie z zasadami ZERO WASTE i dlaczego warto?
    • warsztaty: Jak zorganizujemy debatę oksfordzką w szkole?
    • warsztaty: Jak zorganizujemy Szkolny Budżet ZERO WASTE (SBZW)?

DZIAŁANIA SZKOLNYCH KLUBÓW EKO-LIDERÓW

Każdy Klub zrealizuje zróżnicowane inicjatywy społeczno-obywatelskie:

  1. AKCJA: WŁĄCZAMY PARTYCYPACJĘ W SZKOLE – SZKOLNY BUDŻET ZERO WASTE (SBZW) - uczniowie każdej szkoły będą zgłaszać pomysły i wybrać w głosowaniu projekt, który zostanie wdrożony w szkole. Miniprojekty powinny służyć praktycznej realizacji idei ZERO WASTE / LESS WASTE w społeczności szkolnej (np. zakup szafy givebox, koszy do segregacji odpadów, pojemnika na nakrętki plastikowe, org.warsztatów ZERO-WASTE).
  2. AKCJA: SZKOLNA KAMPANIA ZERO WASTE i MAPA ZERO WASTE – kampania będzie oparta każdorazowo na indywidualnym pomyśle młodzieży – może to być flash mob, happening, organizacja przedstawienia czy konkursu plastycznego albo otwartego spotkania z ekologiem. Elementem kampanii będzie uzupełniania Lokalnej Mapy ZERO WASTE wskazującej na miejsca przyjazne idei ZERO WASTE i LESS WASTE.
  3. AKCJA: KIERMASZ ZERO WASTE – czyli zaangażowanie społeczności szkolnej we wzajemną wymianę z pozoru niepotrzebnych rzeczy (np. książek, puzzli, ubrań, zabawek) by nadać u nabywców im powtórne życie.
  4. AKCJA: ORGANIZUJEMY DEBATY OKSFORDZKIE - budujemy kulturę dialogu i wzajemnego szacunku oraz otwartej dyskusji opartej na argumentach racjonalnych, a nie emocjonalnych.

PORTAL KONSULTACJI, NARZĘDZIE LOKALNEJ MAPY ZERO WASTE, PUBLIKACJE, GRY, WEBINARIA

Projekt to nie tylko działania w szkołach, ale także:

  • podstrona projektu z modułem Szkolnych Budżetów ZERO WASTE
  • udostępnienie narzędzia online LOKALNEJ MAPY ZERO WASTE poprzez stronę www.konsultacje.metropoliapoznan.pl/eko
  • przygotowanie publikacji i gier planszowych:
    • Wykorzystanie mediów w edukacji obywatelskiej młodzieży - dobre praktyki
    • WŁĄCZAMY ZERO WASTE i LESS WASTE w życiu codziennym - Poradnik dla młodzieży
    • ROBIMY EVENTY - Poradnik dla młodzieży
    • ZERO WASTE i LESS WASTE w społ. lokalnej - Poradnik dla samorządowców i mieszkańców
    • Dodatek do gry planszowej pn. ZERO WASTE W KRAINIE WIELKODUCHA
  • zorganizowanie webinariów dla samorządowców oraz członków Rad Młodzieżowych, Rad Osiedli i Rad Sołeckich z terenu Metropolii Poznań podczas których eksperci wzmacniać będą w urzędach i samorządach pomocniczych świadomość nt. ekologii i realizacji celów ZERO WASTE i LESS WASTE.
  • zorganizowanie dwóch konferencji: Konferencji NOWOCZESNA SZKOŁA WSPIERA EKOLOGIĘ i ZERO WASTE oraz konferencji podsumowującej projekt.

TWORZYMY MASTERPLAN DLA ZERO WASTE

Przeprowadzimy unikalny w skali kraju partycypacyjny proces przygotowania i wdrożenia nowego modelu polityki lokalnej w zakresie ZERO WASTE i LESS WASTE obejmującej obszar Metropolii Poznań z oddziaływaniem na całą Wielkopolskę.

Proces ten obejmie:

  1. ANKIETĘ ONLINE - na metropolitalnym portalu konsultacji www.konsultacje.metropoliapoznan.pl opublikujemy ankietę diagnozującą postawy konsumenckie Wielkopolan i nastawienie do zmian w zakresie dei ZERO WASTE / LESS WASTE
  2. PANELE OBYWATELSKIE ONLINE - zorganizujemy 3 wirtualne panele obywatelskie w temacie ZERO WASTE / LESS WASTE by dojść do motywacji i przyczyn poglądów społecznych utrudniających realizację idei ZERO WASTE / LESS WASTE.
  3. PANEL ONLINE DLA URZĘDNIKÓW JST - analogiczny panel badający postawy urzędników.

Realizacja wymienionych elementów (1-3) zakończy się przygotowaniem raportu z badań a następnie zostaną przygotowane dwa dokumenty merytoryczne:

  • MASTERPLAN DLA ZERO WASTE W METROPOLII POZNAŃ – dokument inicjujący nową politykę lokalną dotyczącą ZERO WASTE / LESS WASTE z konkretnymi wskazówkami dla samorządów i mieszkańców.
  • KIERUNEK ZERO WASTE DLA WIELKOPOLAN – dokument z rekomendacjami dla wszystkich JST z województwa - zostanie przekazany wszystkim JST w Wielkopolsce z prawem wykorzystania by zwiększyć oddziaływanie projektu.

WIZYTY STUDYJNE

W trakcie projektu zaplanowano komponent współpracy międzynarodowej: Polska-Norwegia-Słowenia zakładający:

  • Wizyta studyjna w Słowenii (Ljubljana) zorganizowana we współpr. z partnerem słoweńskim - EBM (pol. nazwa: Ekolodzy bez granic)
  • Wizyta studyjna w Norwegii (Oslo) zorganizowana we współpr. z partnerem norweskim - Norsensus Mediaforum
  • Wizyta studyjna w Polsce (Poznań) zorganizowana przez CREO we współpracy ze Stowarzyszeniem Metropolia Poznań dla przedstawicieli EBM i Norsensus (partnerzy zagr.) przy okazji organizacji jednej z Konferencji w Polsce.

MIEJSCE REALIZACJI PROJEKTU

Projekt obejmuje obszar WIELKOPOLSKI.

REALIZATORZY PROJEKTU

Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO powstało w 2004 roku. Od początku istnienia naszym głównym celem jest wszechstronne działanie na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, pobudzanie społecznej aktywności obywateli, wspieranie organizacji pozarządowych i inicjatyw społecznych oraz propagowanie i popularyzowanie idei wolontariatu. Wśród naszych działań, priorytetowo traktujemy obszar edukacji i wychowania najmłodszych. Z tą myślą już od wielu lat realizujemy liczne projekty edukacyjne w szkołach. Głównym ich założeniem jest praktyczne zapoznawanie dzieci i młodzieży z tematyką wolontariatu i społeczeństwa obywatelskiego oraz angażowanie ich do pracy wolontariackiej na rzecz potrzebujących. Na ten moment nasze działania prowadzimy już w 80 szkołach w Wielkopolsce. Ponadto Stowarzyszenie CREO aktywnie działa również w rozwijaniu idei wolontariatu pracowniczego i wolontariatu senioralnego.

Więcej informacji: www.centrumcreo.pl

Stowarzyszenie Metropolia Poznań powstało w 2011 roku a w jego skład wchodzą 23 jednostki samorządu terytorialnego, w tym: Miasto Poznań, Powiat Poznański, 17 gmin Powiatu Poznańskiego oraz cztery gminy z powiatów ościennych. Celem działania Stowarzyszenia jest wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz ochrona wspólnych interesów członków, w szczególności wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego oraz współpracy samorządów. Stowarzyszenie zajmuje się w głównej mierze inicjowaniem współpracy między samorządami w takich dziedzinach, jak fundusze unijne, rozwijanie idei kolei metropolitalnej, mobilność miejska i integracja transportu publicznego, planowanie przestrzenne oraz systematyczne zwiększanie jakości życia mieszkańców.

Więcej informacji: www.metropoliapoznan.pl

Norsensus Mediaforum to doświadczona, powstała w 2012 r. organizacja z Norwegii, której głównym obszarem działalności jest wspieranie i doskonalenie społeczności (szczególnie osób młodych i z grup wykluczonych) w tworzeniu informacji medialnych i kampanii społecznych, a poprzez aktywność obywatelską tworzenie projektów integrujących i otwartych na różnorodność. Norsensus ma ogromne doświadczenie w tworzeniu narzędzi medialnych (filmów i serwisów) i realizacji warsztatów przygotowująych do dziennikarstwa obywatelskiego.

Więcej informacji: www.norsensus.no

Društvo Ekologi Brez Meja - EBM (słow.), Stowarzyszenie Ekolodzy bez granic (pol.) jest jedną z wiodących słoweńskich NGO zajmujących się poprawą stanu środowiska - koncentrując się na efektywnym wykorzystaniu zasobów i aktywizacji obywatelskiej. EBM jest aktywnym członkiem kilku międzynarodowych sieci np. Zero Waste Europe, Let's do it world!, Break Free From Plastic. EBM walczy o świat wolny od odpadów poprzez badania, podnoszenie świadomości, edukację, pobudzanie współpracy i tworzenie dobrych praktyk. EBM edukuje także o wpływie odpadów na klimat. Od 2004 roku prowadzi rozwijającą się sieć miast, które przyjęły strategie zero waste, dążąc do zapobiegania powstawaniu odpadów i lepszego zarządzania. Jeśli chodzi o edukację, EBM współrealizowała kilka projektów Erasmus+ oraz regularnie prowadzi spotkania i warsztaty dla różnych odbiorców, w tym szczególnie dla uczniów i uczennic w słoweńskich szkołach. Obecnie EBM prowadzi obywatelski projekt naukowy dotyczący odpadów dla szkół w całym kraju.

Więcej informacji: www.ebm.si

FINANSOWANIE PROJEKTU

Projekt pt. „DziałaMY dla klimatu!” jest realizowany w formule partnerskiej przez Stowarzyszenie CREO, Stowarzyszenie Metropolia Poznań, Norsensus Mediaforum (Norwegia) i Ekologi Brez Meja (Słowenia). Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

.

.


.

Projekt: DZIAŁAMY DLA KLIMATU!

Jeszcze więcej zaangażowanych społeczności szkolnych, nowe formy wsparcia, Szkolne EKO-Budżety Obywatelskie, EKO-debaty oksfordzkie, szkolne kampanie proekologiczne i narzędzie online MAPUJ KLIMAT - to wszystko i jeszcze więcej czeka na uczestników projektu "DziałaMY dla klimatu!"

CELE PROJEKTU

Celem projektu realizowanego w latach 2022-2023 jest wzrost partycypacji obywatelskiej i społecznej młodzieży oraz zwiększenie zaangażowania osób młodych w polityki lokalne dotyczące zmian klimatu w samorządach Metropolii Poznań. W ramach projektu w 25 placówkach szkolnych zostaną stworzone Szkolne Kluby Młodego Obywatela, w których zrealizowany zostanie program edukacyjny kształtujący młodzież odpowiedzialną obywatelsko, społecznie i ekologicznie, uważną na potrzeby środowiska przyrodniczego, respektującą prawa innych i chętnie angażującą się w wolontariat.

WARSZTATY EDUKACYJNE

W każdej z 25 szkół (podstawowych i ponadpodstawowych) przewidziany jest udział uczniów oraz nauczycieli w cyklu warsztatów przygotowujących do działań Szkolnych Klubów Młodego Obywatela (SKMO).

  • WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI – w zakresie pełnienia funkcji opiekuna SKMO.
  • WARSZTATY DLA UCZNIÓW I UCZENNIC – cykl warsztatów przybliżających tematykę społeczno-obywatelską w każdej ze szkół:
    • warsztaty: Tworzenie własnych projektów społeczno-obywatelskich (w tym debat oksfordzkich)
    • warsztaty: Działamy i chronimy klimat
    • warsztaty: Tworzenie młodzieżowych kampanii społecznych
    • warsztaty: Organizowanie Szkolnych EKO-Budżetów Obywatelskich

DZIAŁANIA SZKOLNYCH KLUBÓW MŁODEGO OBYWATELA

Każdy Klub zrealizuje zróżnicowane inicjatywy społeczno-obywatelskie:

  1. SZKOLNY EKO-BUDŻET OBYWATELSKI (SBO EKO) - uczniowie każdej szkoły będą zgłaszać pomysły i wybrać w głosowaniu projekt, który zostanie wdrożony w szkole. Miniprojekty powinni służyć budowaniu przyjaznej środowisku szkoły lub zwiększenia świadomości ekologicznej (np. zakup tablic informujących o zmianach klimatu, instalacji do miniretencji deszczówki w szkole, koszy do segregacji odpadów, zorganizowanie wydarzenia wzmacniającego wrażliwość na zmiany klimatu).
  2. AKCJA WOLONTARIACKA NA RZECZ LOKALNEJ SPOŁECZNOŚCI O TEMATYCE EKOLOGICZNEJ
  3. SZKOLNA KAMPANIA PROEKOLOGICZNA
  4. SZKOLNA EKO-DEBATA OKSFORDZKA

PORTAL KONSULTACJI, NARZĘDZIE MAPUJ KLIMAT, PUBLIKACJE, WEBINARIA

Projekt to nie tylko działania w szkołach, ale także:

  • podstrona projektu z modułem Szkolnych EKO-Budżetów Obywatelskich
  • udostępnienie narzędzia online MAPUJ KLIMAT poprzez stronę www.mapujklimat.terrifica.eu
    Narzędzie online MAPUJ KLIMAT dostępne na stronie www.mapujklimat.terrifica.eu zostało opracowane w 2020 r. przez zespół projektowy z Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM w ramach realizacji międzynarodowego projektu TeRRIFICA (Horyzont 2020, umowa nr 824489, https://terrifica.eu/). Narzędzie zostało wykorzystane w 2021 r. w pracy nad "Planem adaptacji do zmian klimatu dla MetropoliiPoznań".
  • Stworzenie na metropolitalnym portalu konsultacji www.konsultacje.metropoliapoznan.pl modułu dla organów pomocniczych JST (rad) z funkcją ankiet obywatelskich
  • przygotowanie publikacji:
    • Poradnik dla młodzieży - realizacja młodzieżowych projektów proekologicznych
    • Poradnik dla młodzieży - Przewodnik po świecie partycypacji obywatelskiej dla młodych
    • Dobre praktyki w zakresie aktywizacji obywatelskiej młodzieży w kwestiach ekologicznych w Słowenii
    • Dobre praktyki w zakresie rozwiązań proekologicznych w samorządach w Słowenii
    • Dobre praktyki w zakresie tworzenia młodzieżowych kampanii społecznych w Norwegii
  • zorganizowanie webinariów dla samorządowców oraz członków Rad Młodzieżowych, Rad Osiedli i Rad Sołeckich z terenu Metropolii Poznań podczas których eksperci wzmacniać będą w urzędach i samorządach pomocniczych świadomość nt. ekologii, adapaptacji do zmian klimatu i partycypacji obywatelskiej.

WIZYTY STUDYJNE

W trakcie projektu zaplanowano komponent współpracy międzynarodowej: Polska-Norwegia-Słowenia zakładający:

  • Wizyta studyjna w Słowenii (Ljubljana) zorganizowana we współpr. z partnerem słoweńskim - EBM (pol. nazwa: Ekolodzy bez granic)
  • Wizyta studyjna w Norwegii (Oslo) zorganizowana we współpr. z partnerem norweskim - Norsensus Mediaforum
  • Wizyta studyjna w Polsce (Poznań) zorganizowana przez CREO we współpracy ze Stowarzyszeniem Metropolia Poznań dla przedstawicieli EBM i Norsensus (partnerzy zagr.) przy okazji organizacji jednej z Konferencji w Polsce.

KONFERENCJE I RAPORTY

Konferencje w ramach projektu:

  • Konferencja SZKOŁA AKTYWNA SPOŁECZNIE i OBYWATELSKO: wprowadzająca do tematyki aktywizacji obywatelskiej młodych w zakresie inicjatyw i kampanii proekologicznych
  • Konferencja podsumowująca projekt, uwzględniająca prezentację dobrych praktyk z projektu

Raporty merytoryczne, które opracujemy dzięki realizacji projektu:

  • LOKALNE RAPORTY MAPOWANIA KLIMATU (25 szt.) - opracowane na podstawie wyników zrealizowanego w szkołach podczas szkolnych kampanii proekologicznych badania z wykorzystaniem narzędzia online MAPUJ KLIMAT
  • LOKALNE RAPORTY Z ANKIET AKTYWNOŚCI OBYWATELSKIEJ (25 szt.) - opracowane na podstawie wyników ankiet obywatelskich przeprowadzonych w lokalnych społecznościach wokół szkół objętych projektem dla rad osiedli/sołeckich

MIEJSCE REALIZACJI PROJEKTU

Projekt obejmuje obszar Metropolii Poznań, czyli:

  • Miasto i Gmina Buk
  • Gmina Czerwonak
  • Gmina Dopiewo
  • Gmina Kleszczewo
  • Gmina Komorniki
  • Miasto i Gmina Kostrzyn
  • Miasto i Gmina Kórnik
  • Miasto Luboń
  • Miasto i Gmina Mosina
  • Miasto i Gmina Murowana Goślina
  • Miasto i Gmina Oborniki
  • Miasto i Gmina Pobiedziska
  • Miasto Poznań
  • Miasto Puszczykowo
  • Gmina Rokietnica
  • Miasto i Gmina Skoki
  • Miasto i Gmina Stęszew
  • Gmina Suchy Las
  • Miasto i Gmina Swarzędz
  • Miasto i Gmina Szamotuły
  • Miasto i Gmina Śrem
  • Gmina Tarnowo Podgórne

REALIZATORZY PROJEKTU

Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO powstało w 2004 roku. Od początku istnienia naszym głównym celem jest wszechstronne działanie na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, pobudzanie społecznej aktywności obywateli, wspieranie organizacji pozarządowych i inicjatyw społecznych oraz propagowanie i popularyzowanie idei wolontariatu. Wśród naszych działań, priorytetowo traktujemy obszar edukacji i wychowania najmłodszych. Z tą myślą już od wielu lat realizujemy liczne projekty edukacyjne w szkołach. Głównym ich założeniem jest praktyczne zapoznawanie dzieci i młodzieży z tematyką wolontariatu i społeczeństwa obywatelskiego oraz angażowanie ich do pracy wolontariackiej na rzecz potrzebujących. Na ten moment nasze działania prowadzimy już w 80 szkołach w Wielkopolsce. Ponadto Stowarzyszenie CREO aktywnie działa również w rozwijaniu idei wolontariatu pracowniczego i wolontariatu senioralnego.

Więcej informacji: www.centrumcreo.pl

Stowarzyszenie Metropolia Poznań powstało w 2011 roku a w jego skład wchodzą 23 jednostki samorządu terytorialnego, w tym: Miasto Poznań, Powiat Poznański, 17 gmin Powiatu Poznańskiego oraz cztery gminy z powiatów ościennych. Celem działania Stowarzyszenia jest wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz ochrona wspólnych interesów członków, w szczególności wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego oraz współpracy samorządów. Stowarzyszenie zajmuje się w głównej mierze inicjowaniem współpracy między samorządami w takich dziedzinach, jak fundusze unijne, rozwijanie idei kolei metropolitalnej, mobilność miejska i integracja transportu publicznego, planowanie przestrzenne oraz systematyczne zwiększanie jakości życia mieszkańców.

Więcej informacji: www.metropoliapoznan.pl

Norsensus Mediaforum to doświadczona, powstała w 2012 r. organizacja z Norwegii, której głównym obszarem działalności jest wspieranie i doskonalenie społeczności (szczególnie osób młodych i z grup wykluczonych) w tworzeniu informacji medialnych i kampanii społecznych, a poprzez aktywność obywatelską tworzenie projektów integrujących i otwartych na różnorodność. Norsensus ma ogromne doświadczenie w tworzeniu narzędzi medialnych (filmów i serwisów) i realizacji warsztatów przygotowująych do dziennikarstwa obywatelskiego.

Więcej informacji: www.norsensus.no

Društvo Ekologi Brez Meja - EBM (słow.), Stowarzyszenie Ekolodzy bez granic (pol.) jest jedną z wiodących słoweńskich NGO zajmujących się poprawą stanu środowiska - koncentrując się na efektywnym wykorzystaniu zasobów i aktywizacji obywatelskiej. EBM jest aktywnym członkiem kilku międzynarodowych sieci np. Zero Waste Europe, Let's do it world!, Break Free From Plastic. EBM walczy o świat wolny od odpadów poprzez badania, podnoszenie świadomości, edukację, pobudzanie współpracy i tworzenie dobrych praktyk. EBM edukuje także o wpływie odpadów na klimat. Od 2004 roku prowadzi rozwijającą się sieć miast, które przyjęły strategie zero waste, dążąc do zapobiegania powstawaniu odpadów i lepszego zarządzania. Jeśli chodzi o edukację, EBM współrealizowała kilka projektów Erasmus+ oraz regularnie prowadzi spotkania i warsztaty dla różnych odbiorców, w tym szczególnie dla uczniów i uczennic w słoweńskich szkołach. Obecnie EBM prowadzi obywatelski projekt naukowy dotyczący odpadów dla szkół w całym kraju.

Więcej informacji: www.ebm.si

FINANSOWANIE PROJEKTU

Projekt pt. „DziałaMY dla klimatu!” jest realizowany w formule partnerskiej przez Stowarzyszenie CREO, Stowarzyszenie Metropolia Poznań, Norsensus Mediaforum (Norwegia) i Ekologi Brez Meja (Słowenia). Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

.

.


Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]