Szkolny Budżet Dostępniści (SBD) to nauka funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego w praktyce, dostosowana do potrzeb i wymagań młodzieży. Dzięki możliwości realizacji wybranego przez społeczność szkoły projektu SBD posiada niemal wszystkie cechy samorządowego budżetu partycypacyjnego. Nie jest to więc tylko symulacja, ale autentyczny proces konsultacyjny oparty na partycypacji, a jego bezpośredni rezultat – zrealizowany projekt młodzieżowy – staje się wręcz namacalny dla uczniów. Wszystko po to by pokazać, że warto być zaangażowanym młodym obywatelem! A dzięki powiązaniu z tematyką dostępności i uniwersalnego projektowania Szkolny Budżet Dostępności to także wyjątkowa możliwość poznawania zasad dostępnej szkoły i kreowania dostępnego środowiska młodzieży.
Aktualna edycja Szkolnego Budżetu Dostępności jest elementem przedsięwzięcia pt. „DziałaMY dla dostępności!” finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywa¬telskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Projekty można zgłaszać w terminie od 06.03.2023 do 17.03.2023
Propozycje projektów mogą składać: uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły
Liczba propozycji projektów możliwych do złożenia przez jedną osobę uprawnioną: 3
Maksymalna kwota realizacji zgłoszonego projektu wynosi: 700 zł.
Składane projekty powinny służyć społeczności szkolnej i pomagać w budowaniu dostępnej szkoły lub zwiększeniu świadomości nt. znaczenia dostępności.
Zgłaszane projekty powinny mieć charakter inwestycyjny/twardy (bez możliwości budowy/rozbudowy obiektów) lub nieinwestycyjny/miękki.
Zgłaszane projekty powinny być możliwe do realizacji do dnia 30.05.2023
Składane projekty powinny spełniać wymogi racjonalności oraz efektywności kosztowej.
Opiniowanie:
Zgłoszone projekty będą weryfikowane pod względem zgodności z zasadami danej edycji Szkolnego Budżetu Dostępności oraz możliwościami ich terminowej realizacji.
Sprawdzania zgodności projektów podejmie się Komitet Opiniujący złożony m.in. z wybranych nauczycieli i Dyrekcji szkoły.
Opiniowanie projektów odbędzie się w terminie od 18.03.2023 do 24.03.2023
Opiniowanie zakończy się zatwierdzeniem listy projektów przeznaczonych do głosowania. Lista ta zostanie upubliczniona na portalu www.konsultacje.metropoliapoznan.pl/dostepnosc a także w sposób widoczny zostanie wywieszona na tablicy ogłoszeń w szkole.
Głosowanie:
Głosowanie odbędzie się w terminie w dniu 03.04.2023
Prawo do udziału w głosowaniu posiadają uczniowie i nauczyciele
Liczba głosów, które może oddać osoba uprawniona do głosowania: 1
Głosowanie odbędzie się w budynku szkoły – adres: ul. Platynowa 1, Baranowo.
Głosowanie zostanie przeprowadzone z zachowaniem zasad poufności i bezstronności i odbędzie się poprzez wypełnienie papierowych kart do głosowania i umieszczenie ich w zamkniętej urnie do głosowania.
Liczenia głosów podejmie się Komisja Sprawdzająca złożona z wybranych nauczycieli i uczniów szkoły.
Osobom wchodzącym w skład Komitetu Opiniującego nie przysługuje prawo głosu.
W przypadku równej liczby głosów dwóch lub więcej projektów, wygrany projekt lub projekty zostanie/zostaną wybrane drogą losowania.
Realizacja projektu/projektów wybranego/wybranych w głosowaniu:
Zwycięski projekt/projekty zostanie zrealizowany w terminie do 30.05.2023.
Jeżeli kwota wybranego projektu w trakcie jego realizacji okaże się wyższa niż wskazany w ramach edycji limit, może on zostać zrealizowany jedynie częściowo. Jeśli nie będzie możliwości realizacji częściowej może on zostać odrzucony, a jego miejsce zajmie wówczas następny projekt z największą liczbą głosów.
Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności[X]