Wyszukaj interesujące Cię edycje SBD

Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.






Zima i wiosna pod znakiem zajęć na temat niepełnosprawności i starości

Zima i wiosna pod znakiem zajęć na temat niepełnosprawności i starości

Data publikacji: 2022-05-30

W pierwszym półroczu w ramach projektu "DziałaMY dla dostępności!" zrealizowaliśmy cykl warsztatów dla młodzieży m.in. z wykorzystaniem kombinezonu starości.

Warsztaty odbyły się większości szkół zaangażowanych w realizację projektu z terenu aglomeracji poznańskiej m.in. z Poznania, Lubonia, Wir, Niepruszewa, Czerwonaka, Konarzewa, Tulec, Pobiedzisk, Czerlejna, Radzewa, Cerekwicy, Skoków, Stęszewa, Swarzędza, Szamotuł, Baranowa.

Warsztaty na temat starości z wykorzystaniem kombinezonu starości pozwolił uczniom na wczucie się w rolę seniora. Młodzież zakładając specjalny kombinezon ograniczający ruchy czy imitujący wadę wzroku, uświadomiała sobie z czym na co dzień borykają się osoby starsze. Kombinezon starości, który zakładali składa się z kilku części, które imitują najczęstsze dolegliwości. Masywna kamizelka obciąża kręgosłup i powoduje zgarbienie pleców. Na ramiona i kolana zakładane są ściągacze, które ograniczają ruchy. Opaska na odcinek szyjny imituje usztywnienie kręgów i mięśni odpowiedzialnych za swobodne kręcenie głową. Do tego dochodzą jeszcze ciężarki wokół nadgarstków oraz kostek. Pole widzenia jest ograniczone przez specjalne gogle, a zakres słuchu regulują nauszniki. W zestawie są też rękawiczki, które symulują chorobę Parkinsona, powodując drżenie rąk, gogle imitujące zaćmę i jaskrę oraz specjalny kombinezon symulujący funkcjonowanie po udarze mózgu. Dzięki wykorzystaniu metody realistycznej symulacji budowaliśmy empatię wolontariuszy wobec osób starszych i wspieraliśmy ich w uzyskiwaniu umiejętności asystowania seniorom.

Z kolei podczas kolejnych warsztatów młodzi uczestnicy zdobywali wiedzę nt. niepełnosprawności oraz umiejętności niezbędne do asystowania osobom z niepełnosprawnościami. Przy wsparciu prowadzących młodzież trenerów młodzi ludzie mieli okazję nauczyć się manewrować, pokonywać napotkane przeszkody oraz wprowadzać wózek po schodach. Ponadto podczas warsztatów wykorzystywano także zestaw symulujący świat osób niewidomych, zawierający m.in. laskę, opaskę oraz sprzęt do echolokacji. W trakcie warsztatów uczestnicy na własnej skórze odczuli bariery z jakimi na co dzień zmagają się osoby z niepełnosprawnościami. Wszystko po to by w przyszłości łatwiej im było pomagać oraz nawiązywać kontakt z takimi osobami.

.

Fotografia przedstawiająca osobę ubraną w kombinezon starości

Fotografia przedstawiająca osobę na wózku podczas sprowadzania po schodach w dół.