Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.
Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.
Data publikacji: 2023-01-26
Jak zwracać się od osób z niepełnosprawnościami? jak pomóc osobie na wózku inwalidzkim? Jak to jest widzieć świat z wysokości 120 cm? Odpowiedzi na te pytania poznawali pracownicy samorządowi uczestniczący w warsztatach symulacyjnych EMPATYCZNY URZĘDNIK, które odbyły się w gościnnych progach Starostwa Powiatowego w Poznaniu.
Wydarzenie odbyło się 26 stycznia 2023 roku w głównej siedzibie Starostwa Powiatowego w Poznaniu przy ul. Jackowskiego 18. Warsztaty przeznaczone były dla pracowników samorządowych na różnych stanowiskach (w tym osoby odpowiedzialne za inwestycje, projekty UE, konsultacje społeczne i komunikację z mieszkańcami, współpracę z organami pomocniczymi JST itd.).
Uczestnicy warsztatów uzyskali unikalne doświadczenie „wczucia się” w sytuację seniora lub osoby z niepełnosprawnościami, co jest tym bardziej istotne, gdyż na co dzień stawiają czoła niełatwym dylematom w pracy urzędnika związanym z zapewnieniem dostępności w ramach realizowanych inwestycji, wdrażanych projektów miękkich czy prowadzonych konsultacji społecznych dla mieszkańców.
Warsztaty rozpoczęły się od części teoretycznej, podczs której wprowadzono w zagadnienia dostępności komunikacyjnej i wskazano na zróżnicowane potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Z kolei część symulacyjna odbyła się z wykorzystaniem tzw. ”skafandra starości” i symulatorów: choroby Parkinsona, udaru mózgu, gogli imitujących różne rodzaje chorób oczu, zestawu symulującego udar mózgu i świat osób niewidomych itd.
Uczestnicy wydarzenia dopytywali też o osobiste doświadczenia trenerów, którzy na co dzień mierzą się z wyzwaniami dostępności choćby podczas zgrupowań reprezentacji Polski w rugby na wózkach.
Warsztaty przeprowadzili trenerzy ze Stowarzyszenia CREO, wraz z którym Stowarzyszenie Metropolia Poznań realizuje projekt "DziałaMY dla dostępności!". Przedsięwzięcie jest finansowane przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.