Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.
Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.
Data publikacji: 2023-03-15
Debaty oksfordzkie stają się coraz popularniejsze w Polsce. Wykorzystaliśmy to w projekcie „DziałaMY dla dostępności!”. To nie tylko jedna z realizowanych akcji Szkolnych Klubów Młodego Obywatela, ale taże dobra droga dla ćwiczenia umiejętności kulturalnej komunikacji i pracy w zespole.
Dzięki organizacji debat oksfordzkich zespoły uczniowskie prowadzą dyskusje na poziomie zgodnie z zasadami kulturalnej i merytorycznej dyskusji. Zakazane jest obrażanie i argumenty ad personam. Zadaniem debat jest za to rzeczowa dyskusja nad tezą.
W naszym projekcie tezy debat szkolnych dotyczyły w głównej mierze kwestii dostępności szkół, ale także otwarcia miejsc publicznych na osoby niewidome z psami przewodnikami, czy powszechności sygnalizacji dźwiękowej na przejściach dla pieszych.
W każdej szkole debatują przeciwnicy danej tezy oraz jej obrońcy. Debacie zawsze przewodniczy marszałek, a dyskusja odbywa się zgodnie ze ścisłymi zasadami. Każdy zespół ma także ograniczony czas na swoją argumentację. Podczas debat nie brakuje emocji i potyczek słownych. Wszystko odbywa się jednak w kulturalnej atmosferze i przy otwarciu na drugiego człowieka.
.
Fotografie: Stowarzyszenie CREO