Wyszukaj interesujące Cię edycje SBD

Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.






Obejrzyj materiał o projekcie DZIAŁAMY DLA DOSTĘPNOŚCI! [FILM]

Obejrzyj materiał o projekcie DZIAŁAMY DLA DOSTĘPNOŚCI! [FILM]

Data publikacji: 2023-06-20

Projekt „DziałaMY dla dostępności!” realizowany przez Stowarzyszenie CREO i Stowarzyszenie Metropolia Poznań jest pod wieloma względami unikalny.  Zapraszamy do obejrzenia materiału o naszym projekcie!

.

.

Celem realizacji projektu „DziałaMY dla dostępności!” jest nie tylko wzrost partycypacji obywatelskiej i społecznej młodzieży na terenie Metropolii Poznań, ale także aktywna promocja idei dostępności i uniwersalnego projektowania.

W ramach projektu w 23 placówkach zostały stworzone Szkolne Kluby Młodego Obywatela, w których zrealizowany jest program edukacyjny kształtujący młodzież odpowiedzialną obywatelsko, uważną na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, respektującą prawa innych i chętnie angażującą się w wolontariat.

Młodzi ludzie uczestniczyli m.in. w cyklu warsztatów, w tym warsztatów symulacyjnych z wykorzystaniem wózka i tzw. kombinezonu starości, dzięki czemu mieli możliwość wczuć się w sytuację seniora oraz zobaczyć jak wygląda świat - a przy okazji bariery architektoniczne - z perspektywy wózka inwalidzkiego.

Projekt to też aktywizacja do działania. Dlatego młodzież miała okazję zaangażowania w debaty oksfordzkie, akcje wolontariackie i pomoc osobom z niepełnosprawnościami oraz identyfikację barier architektonicznych w swoim środowisku podczas tworzenia Lokalnej Mapy Dostępności dotyczącej terenów wokół szkół.

Ponadto, w każdej szkole młodzi zorganizowali Szkolne Budżety Dostępności - uczniowie i uczennice zgłaszali swoje pomysły na stworzenie bardziej dostępnej szkoły a następnie w głosowaniu wybierali najciekawszy miniprojekt o wartości do 700 zł.
Projekt „DziałaMY dla dostępności!” to także szkolenia i webinaria o dostępności oraz warsztaty symulacyjne dla urzędników i członków rad doradczych przy samorządach (jak np. rady osiedli, rady sołeckie, czy rady młodzieżowe) a także cykl poradników dla młodzieży i samorządowców w tematyce dostępności i uniwersalnego projektowania.




Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]