Wyszukaj interesujące Cię edycje SBD

Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.






Za nami intensywny czerwiec pełen webinariów i szkoleń oraz warsztatów symulacyjnych

Za nami intensywny czerwiec pełen webinariów i szkoleń oraz warsztatów symulacyjnych

Data publikacji: 2023-06-30

Mijający miesiąc stał pod znakiem wielu wydarzeń w ramach projektu „DziałaMY dla dostępności!” skierowanych do urzędników samorządowych i młodzieżowych radnych.

Poniżej przedstawiamy krótką relację z przeprowadzonych wydarzeń. Bogactwo form edukacyjnych pozwoliło chętnym zarówno na uczestnictwo zdalne podczas webinariów, jak i namacalne doświadczenie podczas warsztatów symulacyjnych i szkoleń. Wszystko dla upowszechnienia wiedzy na temat dostępności i uniwersalnego projektowania.

Webinaria

Wydarzenia edukacyjne poprowadził doświadczony trener - Sławomir Florkowski. Pan Sławek jest trenerem z niepełnosprawnością i dzięki swojemu praktycznemu oraz holistycznemu podejściu do tego tematu przekazuje wiedzę oraz uwrażliwia na potrzeby osób z różnymi niepełnosprawnościami. Podczas wydarzeń nasz trener wielokrotnie podkreślał, że podczas prowadzonych szkoleń najbardziej cieszy go fakt pewnego przełomu w myśleniu na temat dostępności oraz niepełnosprawności u uczestników. W swoim trenerskim życiu zawodowym miał bardzo różnorodne grupy odbiorców, od służby więziennej po pracowników i wykładowców uczelni wyższych. Webinaria w ramach naszego projektu „DziałaMY dla dostępności!” przeznaczone były głównie dla samorządowców, którzy zainteresowani są tematem dostępności oraz uniwersalnego projektowania.

Pierwsze z wydarzeń online pt. „Osoby ze szczególnymi potrzebami: rodzaje niepełnosprawności, savoir - vivre, dostępna przestrzeń” odbyło się w dniu 13 czerwca 2023 r. Podczas webinarium przekazywano: ogólną wiedzę na temat osób o szczególnych potrzebach. Wskazywano na umiejętności analizy potrzeb czy możliwe sposoby komunikacji niedyskryminacyjnej w życiu zawodowym i prywatnym. Wreszcie pokazano przykłady barier architektonicznych najczęściej napotykanych przez osoby z niepełnosprawnością.

Drugie zrealizowane w tym roku webinarium posiadało temat: „Ustawa o zapewnieniu dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, projektowanie uniwersalne”. Wydarzenie odbyło się 19 czerwca 2023 r. Program webinarium objął w sposób szczególny omówienie artykułu 6. Ustawy dotyczącego minimalnych wymagań służących zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Wskazano także na definicje i zasady projektowania uniwersalnego a także praktyczne przykłady niedrogich usprawnień w zakresie dostępności architektonicznej, cyfrowej i komunikacyjnej z punktu widzenia urzędnika i obywatela.

.

Fotografia przedstawiająca kadr z webinarium z trenerem Sławomirem Florkowskim

Fotografia przedstawiająca kadr z webinarium z trenerem Sławomirem Florkowskim


Szkolenia z dostępności

W wydarzeniach w przeważającej części uczestniczyli przedstawiciele organów pomocniczych - rad młodzieżowych działających przy samorządach Metropolii Poznań. Szkolenia poprowadziła nasza trenerka Laura Adamski, która już kolejny rok fachowo wspiera nas w realizacji zajęć edukacyjnych dotyczących dostępności.

Podczas szkoleń poruszano takie tematy, jak: dostępność architektoniczna / cyfrowa / informacyjna, standardy dostępności, specjalne potrzeby (w tym osób z niepełnosprawnościami). Omówiono także zadania organów pomocniczych samorządów w kontekście troski o dostępność oraz znaczenie dostępności dla rozwoju obywatelskiej społeczności lokalnej.

Uzyskana przez młodych wiedza i umiejętności pomogą w skuteczniejszej realizacji zadań konsultacyjnych wobec organów samorządowych i w efektywniejszym dbaniu o potrzeby grup o specjalnych potrzebach (w tym seniorów, osób z niepełnosprawnościami).

Szkolenia dotyczące tematyki dostępności, które odbyły się w czerwcu:

  • W dniu 19 czerwca 2023 r. w budynku Urzędu Miejskiego w Obornikach przy ul. Piłsudskiego 76, odbyło się szkolenie dla członków rad młodzieżowych pod hasłem DOSTĘPNOŚĆ WSPIERA AKTYWNE SPOŁECZNOŚCI!
  • Następne szkolenie z cyklu DOSTĘPNOŚĆ WSPIERA AKTYWNE SPOŁECZNOŚCI odbyło się w dniu 29 czerwca 2023 r. w siedzibie Stowarzyszenia CREO przy ul. Kochanowskiego w Poznaniu. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. członkowie Młodzieżowej Rady Miasta Poznania i Młodzieżowej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

.


Warsztaty symulacyjne

Warsztaty składały się z części teoretycznej oraz części symulacyjnej z wykorzystaniem tzw. ”skafandra starości” i symulatorów choroby Parkinsona, udaru mózgu, gogli imitujących różne rodzaje chorób oczu, wózka inwalidzkiego itd. Warsztaty pomogły uczestnikom uzyskać unikalne doświadczenie „wczucia się” w sytuację seniora lub osoby z niepełnosprawnościami. Głównym celem warsztatów symulacyjnych było wspieranie empatii i kreowanie otwartej postawy wobec osób ze specjalnymi potrzebami, w tym szczególnie wobec seniorów i osób z niepełnosprawnościami.

Warsztaty symulacyjne przeprowadzili m.in. doświadczeni trenerzy Stowarzyszenia CREO:

  • Agnieszka Depciuch: Magister fizjoterapii. Instruktorka Aktywnej Rehabilitacji. Fizjoterapeutka Reprezentacji Polski Rugby na Wózkach. Na co dzień pracuje z osobami z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Interesuje się tematyką dostępności i cały czas pogłębia swoją wiedzę w tym temacie.
  • Tomasz Depciuch: instruktor Aktywnej Rehabilitacji. Reprezentant Kadry Narodowej w Rugby na Wózkach. Od 2013 roku porusza się na wózku. Chętnie dzieli się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniem.

Warsztaty symulacyjne zrealizowane w ostatnim czasie:

  • W dniu 14 czerwca 2023 r. w budynku Urzędu Miejskiego w Obornikach (ul. Piłsudskiego 76, 64-600 Oborniki) odbyły się warsztaty symulacyjne dla członków Rad Młodzieżowych pod hasłem WCZUJ SIĘ I DZIAŁAJMY RAZEM!
  • Także 14 czerwca 2023 r. w siedzibie Stowarzyszenia CREO przy ul. Kochanowskiego w Poznaniu odbyły się kolejne warsztaty symulacyjne dla młodzieży, w tym członków Rad Młodzieżowych również pod hasłem WCZUJ SIĘ I DZIAŁAJMY RAZEM!
  • W dniu 23 czerwca 2023 r. w głównej siedzibie Starostwa Powiatowego w Poznaniu przy ul. Jackowskiego 18 odbyły się warsztaty symulacyjne EMPATYCZNY URZĘDNIK.
  • Kolejne warsztaty symulacyjne z cyklu EMPATYCZNY URZĘDNIK, w których uczestniczyli m.in. urzędnicy z Urzędu Miasta Poznania odbyły się w dniu 30 czerwca 2023 r. w siedzibie Stowarzyszenia CREO przy ul. Kochanowskiego w Poznaniu.

.

Fotografia przedstawia uczestników szkoleń i warsztatów symulacyjnych.

Fotografia przedstawia uczestników szkoleń i warsztatów symulacyjnych.

Fotografia przedstawia uczestników szkoleń i warsztatów symulacyjnych.

Fotografia przedstawia uczestników szkoleń i warsztatów symulacyjnych.

Fotografia przedstawia uczestników szkoleń i warsztatów symulacyjnych.

Fotografia przedstawia uczestników szkoleń i warsztatów symulacyjnych.

Fotografia przedstawia uczestników szkoleń i warsztatów symulacyjnych.

Fotografie: Stowarzyszenie CREO




Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]