Wyszukaj interesujące Cię edycje SBD

Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.






Szkolne Budżety Dostępności pomagają kreować przyjazne szkoły [FILM]

Szkolne Budżety Dostępności pomagają kreować przyjazne szkoły [FILM]

Data publikacji: 2023-06-25

Musicie wiedzieć, że to właśnie w Poznaniu wymyśliliśmy Szkolne Budżety Dostępności! To nowa forma aktywizacji społecznej i obywatelskiej młodych. Dzięki nim pomagamy zrozumieć czym jest dostępność a zarazem aktywizujemy obywatelsko młodych ludzi. Uczniowie złożyli 90 miniprojektów a w głosowaniach wzięło udział aż 6200 uczniów i uczennic!

Nowe podejście do budżetów partycypacyjnych w szkołach

Przed projektem „DziałaMY dla dostępności!” mieliśmy duże doświadczenie w realizacji Szkolnych Budżetów Obywatelskich w ramach których młodzież mogła zgłaszać miniprojekty dotyczące infrastruktury sportowej i rekreacyjnej. Królowały w nich strefy relaksu czy dodatkowy sprzęt jak piłki i wyposażenie do sal gimnastycznych czy piłkarzyki do świetlic szkolnych. Projekt „DziałaMY dla dostępności!” podniósł poprzeczkę naszej młodzieży o poziom wyżej. Młodzi musieli wznieść się ponad własne potrzeby i zaproponować projekty ważne dla innych, w tym dla kolegów i koleżanek z niepełnosprawnością. Okazało się to świetną drogą dla ćwiczenia empatii i kreowania wzajemnego zrozumienia w środowisku szkolnym. A sprzęt i wyposażenie nierzadko przyda je całej społeczności szkolnej.

W końcu w dostępności najważniejsze jest to, że służy wszystkim a jak jest istotna możemy odczuć na każdym etapie naszego życia.

Obejrzyj film o Szkolnych Budżetach Dostępności i dowiedz się więcej:

.

.

Różne pomysły uczniów - jeden cel: dostępność

Młodzi okazali się bardzo pomysłowi złożyli 90 miniprojektów dotyczących dostępności i uniwersalnego projektowania. Natomiast w głosowaniach zorganizowanych w 23 szkołach uczestniczących w projekcie wzięło udział aż 6200 uczniów i uczennic!

Jeśli spojrzymy na projekty zgłaszane i wybierane w ramach Szkolnych Budżetów Dostępności można zauważyć kilka grup tematycznych.

Duża część projektów dotyczyła niwelowania barier architektonicznych w szkołach poprzez zakup platform i podjazdów zlokalizowanych przy schodach wew. lub na zew. budynków szkolnych, zakup taśm antypoślizgowych i oznaczeń do dużych powierzchni szklanych.

Sporą grupę przedsięwzięć stanowiły projekt miękkie dotyczące np. organizacji w szkole warsztatów z języka migowego dla uczniów.

Ciekawa grupa przedsięwzięć zgłoszonych przez uczniów to miniprojekty wspierające osoby ze specjalnymi potrzebami, w tym młodzież ze spektrum autyzmu. Pojawiały się więc pomysły stworzenia stref ciszy, zakupu urządzeń sensorycznych i gadżetów antystrefowych, czy słuchawek wyciszających stanowiących panaceum na powszechny w budynkach szkolnych problem hałasu.

Pełna lista zwycięskich projektów:

  1. Szkoła Podstawowa w Wirach (Gmina Komorniki) - projekt pt. MIGAMY SOBIE (Lekcje języka migowego + tablice).
  2. Szkoła Podstawowa 2 w Mosinie (Miasto i Gmina Mosina) - projekt pt. Szkolna Strefa Odpoczynku (Strefa przeznaczona na odpoczynek, z projektorem obrazów i muzyką relaksacyjną oraz materacami).
  3. Szkoła Podstawowa 2 w Luboniu (Miasto Luboń) - projekt pt. Rampa dla wózków inwalidzkich (Likwidacja barier architektonicznych dla osób z niepełnosprawnością).
  4. Zespół Szkolno Przedszkolny im. dr Wandy Błeńskiej w Niepruszewie (Miasto i Gmina Buk) - projekt pt. Ławka z podłokietnikami (Zakup i postawienie w szkole ławki z podłokietnikami).
  5. Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego w Czerwonaku (Gmina Czerwonak) - projekt pt. Miernik natężenia hałasu (Potrzeba zapewnienia odpowiedniego poziomu głośności na przerwach).
  6. Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Konarzewie (Gmina Dopiewo) - projekt pt. Ogródek (W ogródku edukacyjnym będzie się można wyciszyć i pouczyć pracy w ogrodzie).
  7. Zespół Szkół w Tulcach (Gmina Kleszczewo) - projekt pt. Ławka z podłokietnikami i oparciem (Miejsce odpoczynku na dworze, z łatwością wstawania dzięki podłokietnikom).
  8. Szkoła Podstawowa w Pobiedziskach (gmina Pobiedziska) - projekt pt. Piłeczki antystresowe (Piłeczki antystresowe dla złagodzenia stresu uczniów).
  9. Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Czerlejnie (Miasto i Gmina Kostrzyn) - projekt pt. RELAX (Gra odstresowująca w tym dla dzieci ze specjalnymi potrzebami).
  10. Szkoła Podstawowa im. Jana Wójkiewicza w Radzewie (Miasto i Gmina Kórnik) - projekt pt. ŁAWECZKA PRZYJAŹNI POD MAGNOLIĄ (Zapobieganie wykluczaniu dzieci ze wspólnej zabawy).
  11. Szkoła Podstawowa nr 38 w Poznaniu (Miasto Poznań) - projekt pt. Ławeczka dla emeryta (Budowa ławki z oparciem przed szkołą).
  12. Szkoła Podstawowa nr 10 w Poznaniu (Miasto Poznań) - projekt pt. Nasadzenie krzewów (Stworzenie miejsca wyciszenia poprzez nasadzenie krzewów od strony ulicy Jarochowskiego).
  13. Szkoła Podstawowa nr 2 w Murowanej Goślinie (Miasto i Gmina Murowana Goślina) - projekt pt. Strefa wyciszenia (Strefa wyciszenia to miejsce ucieczki w trudnych chwilach, miejsce na zawieranie przyjaźni).
  14. Szkoła Podstawowa nr 2 w Obornikach (Miasto i Gmina Oborniki) - projekt pt. Strefa relaksu (Strefa relaksu i wyciszenia dla wszystkich bez wyjątku - worki i pufy).
  15. Szkoła Podstawowa nr 70 w Poznaniu (Miasto Poznań) - projekt pt. Ławka z podłokietnikami (Zakup i postawienie przed szkołą ławki z podłokietnikami dla osób ze szczególnymi potrzebami).
  16. Szkoła Podstawowa w Cerekwicy (Gmina Rokietnica) - projekt pt. Ukoić zmysły (Zakup słuchawek wyciszających).
  17. Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skokach (Miasto i Gmina Skoki) - projekt pt. Nowa numeracja klas (Zakup nowych tabliczek na drzwiach).
  18. Szkoła Podstawowa w Stęszewie (Gmina Stęszew) - projekt pt. Ławka ogrodowa (Funkcjonalna i solidna ławka ogrodowa z podłokietnikami).
  19. Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchym Lesie (Gmina Suchy Las) - projekt pt. Specjalistyczna bibioteczka (zakup fachowej literatury o tematyce szeroko rozumianego kształcenia specjalnego).
  20. II LO w Swarzędzu (Miasto i Gmina Swarzędz) - projekt pt. Nowa ławka (Zakup nowej ławki na dziedziniec szkoły).
  21. Szkoła Podstawowa nr 3 w Szamotułach (Miasto i Gmina Szamotuły) - projekt pt. Audiobooki do szkolnej biblioteki (Propozycja dotyczy zakupu audiobooków do szkolnej biblioteki - lektur i nie tylko).
  22. Szkoła Podstawowa nr 4 w Śremie (Miasto i Gmina Śrem) - projekt pt. Mały Spokojny Ogródek za Biblioteką Szkolną (Zielona Przestrzeń, w której będzie można Odpocząć).
  23. Publiczna Szkoła Podstawowa w Baranowie (Gmina Tarnowo Podgórne) - projekt pt. Owocowy ogródek (azyl, w którym będziemy mogli wyciszyć swoje myśli i uspokoić emocje, które towarzyszą nam przez większość dnia w szkole).

.

Nagranie wideo dotyczące Szkolnych Budżetów Dostepności pochodzące z konferencji networkingowej.

Transkrypcja - pobierz plik: Transkrypcja materiału wideo - budżety dostępności (DOC)

Rycina ukazująca urnę do głosowania w ramach Szkolnego Budżetu oraz stojącą uczennicę i ucznia na wózku inwaliczkim zachęcających do zaangażowania w budżety.




Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]