Informacje ogólne:
- Szkolny Budżet ZERO WASTE (SBZW) to nauka funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego w praktyce, dostosowana do potrzeb i wymagań młodzieży. Dzięki możliwości realizacji wybranego przez społeczność szkoły miniprojektu posiada niemal wszystkie cechy samorządowego budżetu partycypacyjnego. Nie jest to więc tylko symulacja, ale autentyczny proces konsultacyjny oparty na partycypacji, a jego bezpośredni rezultat – zrealizowany projekt młodzieżowy – staje się wręcz namacalny dla uczniów. Wszystko po to by pokazać, że warto być zaangażowanym młodym obywatelem! A dzięki powiązaniu z tematyką ZERO WASTE i LESS WASTE Szkolny Budżet to także wyjątkowa możliwość kreowania społeczności minimalizujących powstawanie odpadów i przyjaznych środowisku naturalnemu.
- Aktualna edycja Szkolnego Budżetu ZERO WASTE jest elementem przedsięwzięcia pt. „WłączaMY ZERO WASTE!” finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Składanie projektów:
- Składanie projektów odbywa się poprzez wypełnienie i wysłanie online formularza zgłoszeniowego projektu poprzez portal www.konsultacje.metropoliapoznan.pl/eko.
- Projekty można zgłaszać w terminie od 07.11.2023 do 21.11.2023.
- Propozycje projektów mogą składać: uczniowie
- Liczba propozycji projektów możliwych do złożenia przez jedną osobę uprawnioną: 2
- Maksymalna kwota realizacji zgłoszonego projektu wynosi: 1000 zł.
- Składane projekty powinny służyć społeczności szkolnej oraz pomagać w budowaniu szkoły przyjaznej idei ZERO WASTE lub LESS WASTE.
- Zgłaszane projekty powinny mieć charakter inwestycyjny/twardy (bez możliwości budowy/rozbudowy obiektów) lub nieinwestycyjny/miękki.
- Zgłaszane projekty powinny być możliwe do realizacji do dnia 20.12.2023
- Składane projekty powinny spełniać wymogi racjonalności oraz efektywności kosztowej.
Opiniowanie:
- Zgłoszone projekty będą weryfikowane pod względem zgodności z zasadami danej edycji Szkolnego Budżetu ZERO WASTE oraz możliwościami ich terminowej realizacji.
- Sprawdzania zgodności projektów podejmie się Komitet Opiniujący złożony m.in. z nauczycieli i Dyrekcji szkoły.
- Opiniowanie projektów odbędzie się w terminie od 22.11.2023 do 24.11.2023
- Opiniowanie zakończy się zatwierdzeniem listy projektów przeznaczonych do głosowania. Lista ta zostanie upubliczniona na portalu www.konsultacje.metropoliapoznan.pl/eko a także w sposób widoczny zostanie wywieszona na tablicy ogłoszeń w szkole.
Głosowanie:
- Głosowanie odbędzie się w dniu 29.11.2023
- Prawo do udziału w głosowaniu posiadają uczniowie i nauczyciele
- Liczba głosów, które może oddać osoba uprawniona do głosowania: 1
- Głosowanie odbędzie się w budynku szkoły – adres: ul. Zespołowa 1 a, 62-080 Lusówko
- Głosowanie zostanie przeprowadzone z zachowaniem zasad poufności i bezstronności i odbędzie się poprzez wypełnienie papierowych kart do głosowania i umieszczenie ich w zamkniętej urnie do głosowania.
- Liczenia głosów podejmie się Komisja Sprawdzająca złożona z wybranych nauczycieli i uczniów szkoły.
- Osobom wchodzącym w skład Komitetu Opiniującego nie przysługuje prawo głosu.
Wyniki:
- Wyniki głosowania zostaną ogłoszone niezwłocznie po zatwierdzeniu wyników na portalu www.konsultacje.metropoliapoznan.pl/eko a także na tablicy ogłoszeń w szkole.
- W przypadku równej liczby głosów dwóch lub więcej projektów, wygrany projekt lub projekty zostanie/zostaną wybrane drogą losowania.
Realizacja projektu/projektów wybranego/wybranych w głosowaniu:
- Zwycięski projekt/projekty zostanie zrealizowany w terminie do 20.12.2023.
- Jeżeli kwota wybranego projektu w trakcie jego realizacji okaże się wyższa niż wskazany w ramach edycji limit, może on zostać zrealizowany jedynie częściowo. Jeśli nie będzie możliwości realizacji częściowej może on zostać odrzucony, a jego miejsce zajmie wówczas następny projekt z największą liczbą głosów.
Kontakt:
Lidia Szała
UWAGA: Wnioskodawcy niezwłocznie po wysłaniu wniosku drogą elektroniczną są zobowiązani do dostarczenia oświadczeń dotyczących RODO (zgoda rodzica w przypadku wnioskodawców poniżej 13 roku życia). Podpisane oświadczenia należy przekazać nauczycielom opiekunom SBZW wymienionym powyżej. W razie niedostarczenia oświadczenia projekt może zostać zaopiniowany negatywnie.