Wyszukaj interesujące Cię edycje SBO

Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.






Wizyta studyjna w Słowenii

Wizyta studyjna w Słowenii

Data publikacji: 2022-06-28

Na początku czerwca odbyła się wizyta studyjna w Słowenii w ramach projektu "DziałaMY dla klimatu!". Przedstawiciele Stowarzyszenia Metropolia Poznań i Stowarzyszenia CREO pojechali do Lublany, gdzie gościli ich partnerzy ze Stowarzyszenia Ekolodzy Bez Granic (słow. Ekologi brez meja).

Lublana już w 2014 roku stała się pierwszą europejską stolicą ZERO WASTE. Ekologiczne podejście w stolicy Słowenii widać na każdym kroku: sieć poidełek z dostępem do wody pitnej, darmowy transport zbiorowy Melexami w centrum na telefon, punkty less waste gdzie możemy np. naprawić zepsuty parasol, mlekomaty i jajkomaty gdzie można nabyć produkty gospodarzy spoza miasta. Spotkaliśmy się także z wykładowcami Biotechnological Educational Centre (BIC) którzy prowadzą edukację w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju a młodzież na zajęciach praktycznych wykonuje m.in. hotele dla owadów czy domki dla młodych nietoperzy. Inspirujące było także spotkanie z seniorami z największej w Słowenii organizacji senioralnej ZDUS (słow. Zveza Društev Upokojencev Slovenije), którzy opowiadali o swoim projekcie "Seniorzy seniorom". W ramach tego przedsięwzięcia osoby 60+ pomagają jako wolontariusze starszym seniorom. Od 2004 roku w programie pomocy wzajemnej wzięło udział ponad 2900 wolontariuszy, z których pomocy skorzystało niemal 200 tys. osób starszych.

Natomiast w miejscowości Škofja Loka poznaliśmy aktywizujących gospodarkę i społeczność lokalną przedstawicieli Agencji Rozwoju SORA. Położona tuż obok Ljubljany Škofja Loka to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w tej części Europy o ogromnym potencjale rozwoju turystyki.

W stolicy Słowenii spotkaliśmy się też z zespołem Agencji Rozwoju Regionalnego Obszaru Miejskiego Ljubljany (RRA LUR). Pracownicy agencji realizują liczne projekty współpracy krajowej i międzynarodowej. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się o problemach rozwoju transportu intermodalnego w obszarze metropolitalnym Ljubljany, uwarunkowaniach nowej perspektywy finansowej UE ważnych dla słoweńskich samorządów oraz o polityce rozwoju aglomeracyjnego w Słowenii.

Wizytę studyjną zakończyliśmy w jednej z najbardziej znanych lokalizacji w Słowenii – w miejscowości Bled. Ten górski kurort, który moglibyśmy nazwać słoweńskim Zakopanym, w tym roku jako pierwsza gmina w Słowenii uzyskał certyfikat Miasta Zero Waste. Filozofia ZERO WASTE zakłada ochronę zasobów poprzez odpowiedzialną produkcję, konsumpcję, wykorzystanie i ponowne wykorzystanie produktów, opakowań i substancji, bez spalania i zrzutów do ziemi, wody lub powietrza, które mogłyby zagrażać zdrowiu ekosystemów lub ludzi. Miasto wprowadziło ambitny plan segregacji o ograniczenia odpadów oraz wprowadziło takie eko-rozwiązania, jak np. ogólnodostępne krany z wodą pitną w miejscach publicznych. Samorząd realizuje także szeroką akcję promocji ekologicznego stylu życia – hasła wzywające do ograniczenia odpadów czy zachęcające do wdrożenia podejścia ZERO WASTE możemy znaleźć na miejskich skwerach oraz na samochodach wywożących odpady komunalne.

Projekt pt. „DziałaMY dla klimatu!” jest realizowany w formule partnerskiej przez Stowarzyszenie CREO, Stowarzyszenie Metropolia Poznań, Norsensus Mediaforum (Norwegia) i Ekologi Brez Meja (Słowenia). Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Ljulbljana - miasto, BIC, RRA LUR, ZDUS

Škofja Loka

Bled

Fotografie: Stowarzyszenie Metropolia Poznań




Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]