Wyszukaj interesujące Cię edycje SBO

Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.






Poradnik po świecie partycypacji obywatelskiej dla młodych

Poradnik po świecie partycypacji obywatelskiej dla młodych

Data publikacji: 2022-09-27

Zachęcamy do lektury pierwszego z cyklu poradników dla młodzieży. Publikacja stanowi praktyczny poradnik ukazujący fascynujący świat partycypacji i wskazujący możliwości zaangażwania w budżety obywatelskie, konsultacje społeczne, inicjatywę lokalną czy działalność młodzieżowych rad. Broszura przygotowana została w ramach projektu „DziałaMY dla klimatu!” finansowanego przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Co to jest „partycypacja”? Gdy zadajemy to pytanie podczas warsztatów w szkołach często pojawia się skojarzenie z angielskim czasownikiem „to participate”, który oznacza „brać w czymś udział”. Partycypacja jest więc „uczestnictwem” – aktywnym braniem udziału w wydarzeniu, które nas dotyczy. Idąc dalej, „partycypacja obywatelska”, która dotyczy nas jako obywateli i obywatelek, jest więc naszym uczestnictwem w życiu publicznym /obywatelskim. W związku z tym partycypacja obywatelska jest nierozerwalnie związana z kontaktem z władzą publiczną (np. samorządową, rządową lub państwową).
Przewodnik, który trzymasz w ręku, ma na celu wprowadzić Cię w fascynujący świat partycypacji obywatelskiej. Na kartach tej broszury poznasz różne sposoby zaangażowania obywatelskiego, które są dostępne dla młodzieży nawet przed ukończeniem 18 lat i uzyskaniem dowodu osobistego. NIE będziemy więc pisać o wyborach parlamentarnych, prezydenckich, samorządowych czy europejskich.

Z tej publikacji jednak dowiesz się czym są konsultacje społeczne, jakie są rodzaje konsultacji, jak się w konsultacje zaangażować i gdzie uzyskać informacje.

Opowiemy także o budżetach obywatelskich, które są specyficzną formą konsultacji społecznych, podczas której obywatele mogą współdecydować i to dwukrotnie – po pierwsze mają prawo zgłosić swój projekt a po drugie mają możliwość oddania głosu w głosowaniu wśród mieszkańców przyczyniając się do wyboru najpopularniejszych przedsięwzięć obywatelskich do realizacji.

Poznasz Szkolne Budżety Obywatelskie – czyli nowatorską formę budżetu partycypacyjnego realizowaną w społecznościach szkolnych.

Wreszcie dowiesz się o radach młodzieżowych – organach pomocniczych samorządów złożonych z młodych ludzi, a także o inicjatywie lokalnej – pomagającej w realizacji przedsięwzięć obywatelskich z pozafinansowym wsparciem samorządów (np. zakup przez gminę niezbędnych towarów lub usług).

A więc w drogę!

Obraz ilustrujący 1 stronę poradnika pt. PRZEWODNIK PO ŚWIECIE PARTYCYPACJI OBYWATELSKIEJ DLA MŁODYCH

Pobierz PORADNIK w PDF - kliknij TUTAJ




Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]