Wyszukaj interesujące Cię edycje SBO

Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.






Projekt SBO: Walczmy o każdą kroplę

organizator:
kategoria:
rok 2023
wnioskodawca:
Marianna Szałęga (VI B)
szacunkowy koszt:
868.00 PLN
liczba odsłon:
11
liczba głosów:
49

foto art

Informacje wstępne:

Szkoła:

SP Pecna

Edycja Szkolnego Budżetu Dostępności:

Szkolny EKO-Budżet Obywatelski 2023 - SP Pecna

Data złożenia formularza:

29.03.2023

Charakterystyka projektu:

Nazwa projektu:

Walczmy o każdą kroplę

Skrócony opis projektu:

Zbiórka i ponowne wykorzystywanie wody deszczowej oraz akcja edukacyjna dotycząca niemarnowania wody.

Opis projektu:

W Polsce od kilku lat zauważalny jest brak wody. W naszym regionie występuje już susza hydrologiczna. Coraz słabsze i rzadsze opady powodują poważne problemy z dostępem do wody. Są miejscowości w których przez całe lato wprowadza się zakaz podlewania ogródków i nawadniania trawników z powodu braku wody pitnej dla ludzi. Celem projektu jest zwiększenie świadomości wśród uczników naszej szkoły, że woda to życie, trzeba walczyć o każdą kroplę -poprzez przygotowanie makiet informacyjnych umieszczonych na korytarzach szkoły oraz pogadanki na temat oszczędzania wody. W ramach projektu zostaną zakupione zbiorniki na zbiórkę wody deszczowej umieszczone na terenie szkoły, np. pod rynnami. Zbierana w nich woda wykorzystywana będzie przez cały sezon od wiosny do jesieni do podlewania roślin rosnących na terenie szkoły. Szkoła mieści się w dwóch budynkach należy więc tablice informacyjne i zbiorniki na wodę umieścić w obu lokalizacjach. W budynku klas młodszych uczniowie prowadzą klasowe ogródki więc zbiórka wody jest dla nich idealnym rozwiązaniem do podlewania upraw cały sezon. Dodatkowo postawy proekologiczne należy kształtować od najmłodszych lat, dlatego tablice informacyjne w budynku klas I-III jest bardzo dobrym pomysłem.

Dodatkowe informacje o projekcie:

Uzasadnienie dla realizacji projektu:

Projekt w bezpośredni sposób odpowiada na potrzebę walki z suszą. Z roku na rok coraz bardziej brakuje wody rośliną i nam. Cierpi cały ekosystem. Coraz mniej opadów, coraz wyższa temperatura powodują, że czas na nas wszystkich abyśmy zaczęli dbać o wodę. Nie marnowali jej i zbierali wodę, która pada z chmur. Trzeba rozmawiać o tym problemie, pokazywać młodym ludziom jak można oszczędzać wodę, jak należy chronić wodę, która jeszcze jest. Tylko wiedza i pokazywanie na każdym kroku jak można oszczędzać wodę, da wymierne skutki i wyrobi w nas wszystkich nawyki, które zaprocentują wymiernymi korzyściami dla środowiska i nas wszystkich.

Szacunkowe koszty realizacji projektu:

868.00 PLN

Opis kalkulacji kosztów ze wskazaniem kosztów ważniejszych elementów projektu:

1) 200 litrowe zbiorniki na deszczówkę: 4 sztuki (po 2 do każdego budynku szkoły) koszt około 440,00 złotych 4*110,00 złotych=440,00 złotych 2) zakup 8 tabliczek informacyjnych "Oszczędzaj wodę" do łazienek szkolnych koszt około 28 złotych 8*3,50 złotych=28 złotych 3) zakup tablic korkowych na których będą przygotowane informacje dotyczące oszczędzania wody koszt około 400 złotych 4*100 złotych= 400 złotych. łączny koszt około 868 złotych ilość zakupionych zbiorników na wodę oraz tablic korkowych zależy od aktualnych w momencie zakupu cen Koszty projektu można będzie zmniejszyć jesli uda się pozyskać zbiorniki na zbiórkę deszczówki np. na skupie złomu (czyste beczki nie służace do transportu czy przechowywania pestycydów, nawozów czy paliwa) ponieważ zbierana woda nie będzie służyć do picia.


Opinia moderatora nt. projektu:

 Projekt poruszający problem, który dotyczy nas wszystkich TU i TERAZ. Niezwykle ważne jest podniesie świadomości wśród dzieci i dorosłych, że o wodę należy dbać, bo WODA TO ŻYCIE. W kalukulacji brakuje kilku ważnych elementów wyposażenia jak kraniki, przyłącza pod wąż, otwornice, węże, złączki.

Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]