Wyszukaj interesujące Cię edycje SBO

Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.


Młodzi dla seniorów w Metropolii Poznań!

Młodzi dla seniorów w Metropolii Poznań!

Data publikacji: 2020-11-27

Zbliżając się dokońca realizacji projektu “DziałaMY” (edycja 2019/2020), realizowanego przez Stowarzyszenie Metropolia Poznań w patnerstwie ze Stowarzyszeniem CREO, wspominamy liczne akcje wsparcia seniorów podejmowane przez młodych wolontariuszy.

Głównym założeniem programu było zwiększenie zaangażowania osób młodych w sprawy publiczne oraz kreowanie postawy pełnej szacunku i empatii - zwłaszcza wobec osób starszych lub z niepełnosprawnościami. W jaki sposób? Uczniowie wzięli udział w warsztatach m.in. na temat starości, które nie tylko poszerzały wiedzę na ten temat, ale też pozwalały doświadczyć niektórych jej aspektów! Zostały podczas nich wykorzystane innowacyjne narzędzia, takie jak kombinezon starości, obciążający kończyny i klatkę piersiową oraz utrudniający poruszanie się. Pozwolił on wczuć się uczniom w sytuację osób starszych. Wierzymy, że poprzez praktykę najwięcej jesteśmy wstanie zrozumieć i zapamiętać!

W ramach projektu młodzież angażowała się w przeprowadzenie inicjatyw wolontariackich na rzecz lokalnej społeczności. Często odbiorcami ich działań byli właśnie seniorzy! Uczniowie po zapoznaniu się z ich możliwościami i potrzebami, próbowali wychodzić im naprzeciw na różne sposoby.

Odbyły się liczne międzypokoleniowe spotkania (np. w lokalnych Klubach Seniora), podczas których uczniowie prezentowali seniorom przedstawienia i scenki, a oprócz tego szykowali atrakcje umożliwiające wspólną zabawę - łamigłówki, zagadki, quizy. Głównym celem spotkań była oczywiście możliwość rozmów, które pozwalają lepiej się nawzajem zrozumieć, oraz nauczyć się czegoś od siebie - zarówno młodzież od seniorów, jak i na odwrót!

W okolicy Świąt Bożego Narodzenia uczniowie wypiekali dla seniorów pierniki, własnoręcznie tworzyli kartki i kompletowali symboliczne upominki. Nie zabrakło również uroczystego świętowania Dnia Babci i Dziadka w styczniu! Oprócz tego, w odpowiedzi na panującą aktualną sytuację epidemiczną, uczniowie przeprowadzali akcje maseczkowe, by móc wyposażyć w nie osoby starsze ze swojej okolicy.

Naprawdę się działo! Warto zauważyć, że wyżej wymienione inicjatywy wymagały prawdziwego zaangażowania, którego gratulujemy członkom Szkolnych Klubów Młodego Obywatela. Była to bardzo owocna edycja, pełna różnorodnych form działania - możliwości jak widać jest wiele! Uczniowie pokazali, że chcieć to móc - nawet działać prospołecznie podczas pandemii. Gratulujemy pomysłów!

***

Projekt pt. "DziałaMY! Program rozwoju edukacji obywatelskiej w Metropolii Poznań" jest współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

Patronat: Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak i Starosta Poznański Jan Grabkowski.
Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]