Wyszukaj interesujące Cię edycje SBO

Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.


Wiosna pod znakiem Szkolnych Budżetów Obywatelskich!

Wiosna pod znakiem Szkolnych Budżetów Obywatelskich!

Data publikacji: 2022-05-25

Trwają wiosenne edycje Szkolnych Budżetów Obywatelskich (SBO) w szkołach objętych projektem "DziałaMY - program rozwoju edukacji obywatelskiej w Wielkopolsce". Podczas warsztatów młodzież ze Szkolnych Klubów Młodego Obywatela poznała tajniki budżetów partycypacyjnych i wspiera realizację edycji w swoich szkołach.

Warsztaty zrealizowaliśmy już m.in. w szkołach w Komornikach, Racocie, Margoninie, Luboniu, Szczodrzykowie, Kleszczewie, Iwnie, Krotoszynie i w Poznaniu.

Podczas każdego spotkania młodzi we współpracy z trenerem opracowywali zasady i harmonogram własnego SBO. Nierzadko by wypracować konsensus uczniowie uczestniczący w warsztatach przeprowadzali wewnętrzne głosowania, choćby by zdecydować czy dopuścić do głosowania w SBO swoich nauczycieli :)

Omawialiśmy także najważniejsze etapy szkolnego budżetu, możliwe formy promocji inicjatywy w społeczności szkolnej oraz organizację dnia głosowania. Niektóre grupy młodzieży postawiły na "wędrujące" po klasach urny do głosowania, a inni zdecydowali, że zorganizują dzień wyborów w sposób uroczysty ze specjalnie przygotowanym lokalem wyborczym, stacjonarną urną na głosy i komisją zasiadającą za stołem prezydialnym.

W każdej szkole inne pomysły. W każdej grupie inicjatywnej młodzieży inne inspirujące rozwiązania i innowacyjne formy promocji. Już teraz widać jak twórcza może być partycypacja obywatelska, jesli tylko jest otwarta na inicjatywę młodych. I to jest właśnie najpiękniejsze w demokracji!

Projekt "DziałaMY - program rozwoju edukacji obywatelskiej w Wielkopolsce" jest realizowany jest w ramach programu dotacyjnego „Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).
Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]