Wyszukaj interesujące Cię edycje SBO

Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.


Stowarzyszenie CREO poprowadzi Poznańskie Centrum Wolontariatu

Stowarzyszenie CREO poprowadzi Poznańskie Centrum Wolontariatu

Data publikacji: 2024-03-01

Czy każdy może zostać wolontariuszem? Gdzie się zgłosić? Kto potrzebuje pomocy? Jak zdobyć granty na taką formę pomagania innym? Na te wszystkie pytania można znaleźć odpowiedzi w zupełnie nowym miejscu na mapie Miasta - w Poznańskim Centrum Wolontariatu. 

Poznańskie Centrum Wolontariatu (PCW) to nowość w stolicy Wielkopolski. Miasto rozstrzygnęło już otwarty konkurs na jego prowadzenie - zwyciężyło w nim stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO. To organizacja z 19-letnim doświadczeniem, która od 2004 roku propaguje ideę pomagania innym i rozwija aktywność obywatelską. 

- Bardzo zależało nam na tym, by w Poznaniu powstało miejsce dedykowane w całości rozwojowi wolontariatu, tworzące kompleksowy system wsparcia - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. - Punkt, w którym pomoc znajdą zarówno doświadczeni wolontariusze, jak i osoby, które dopiero chcą nimi zostać. Centrum, dzięki któremu instytucje, organizacje pozarządowe i wolontariusze będą mogli połączyć swoje siły i razem zmieniać Poznań na lepsze.

Biuro mieścić się będzie w centrum Poznania, przy ul. Kochanowskiego 8A/2, w lokalu przystosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ma działać codziennie, a jego godziny otwarcia będą dopasowane do odbiorców. Placówka ruszy 1 marca, ale już teraz ma swoją stronę internetową: wolontariat.poznan.pl. 

PCW będzie też współpracować z istniejącym na Chwaliszewie Poznańskim Centrum NGO - wymieniać się informacjami i razem koordynować plany działania. 

Centrum na razie będzie działać jako projekt pilotażowy - do grudnia Miasto przeznacza na nie ponad 400 tys. zł. 

- Rozwój wolontariatu jest bardzo potrzebny Poznaniowi - podkreśla Monika Danelska, radna Miasta Poznania. - Mamy wielu wspaniałych wolontariuszy i warto postawić na pozyskanie nowych zaangażowanych osób i organizacji. Wolontariat przenika wszystkie aspekty codziennego życia naszych mieszkańców, wspiera i odpowiada na ich potrzeby. Dodatkowym aspektem jest funkcja integracji społeczeństwa i wzajemnej pomocy. Jeśli Poznań ma być odpowiedzialny społecznie, otwarty i zaangażowany w pracę u podstaw, to musimy zainwestować siły i środki w budowanie naszego lokalnego społeczeństwa obywatelskiego. Cieszę się, że mogę wesprzeć ten proces.

Wszystko dla wolontariatu

W ramach Poznańskiego Centrum Wolontariatu uruchomione zostanie biuro pośrednictwa pracy. Organizacje i instytucje potrzebujące wsparcia będą mogły ogłaszać swoje oferty i nawiązywać współpracę z chętnymi do pomagania wolontariuszami i wolontariuszkami. Centrum będzie również wspierać i inicjować akcje związane z wolontariatem. 

Nie zabraknie też propozycji dla organizacji pozarządowych - PCW planuje zorganizować konkurs, mający wyłonić najlepsze pomysły na rozwijanie w nich wolontariatu. Dodatkowo przedstawiciele NGO będą mogli wziąć udział w programie, wzmacniającym ich kompetencje. Łącznie zorganizowanych zostanie aż 12 szkoleń o różnorodnej tematyce. Specjalny program powstanie również dla wolontariuszy i osób, które dopiero chcą nimi zostać. W planach jest również klub wolontariusza - czyli comiesięczne spotkania integracyjne.

Centrum będzie również rozwijać wolontariat szkolny ("Wolontariat z klasą"), a także przedszkolny ("Wielkoduchy"), zapewniając konkretne wsparcie poznańskim placówkom oświatowym oraz pracującym w nich pedagogom. Pamiętać będzie również o osobach w dojrzałym wieku - specjalnie dla nich zostaną zorganizowane warsztaty na temat wolontariatu senioralnego. Zaplanowano też szerokie działania wspierające mieszkanki i mieszkańców pięciu domów pomocy społecznej. 

Bardzo ważnym obszarem działań PCW będzie współpraca z poznańskimi uczelniami oraz z biznesem. Niezwykle istotnym wydarzeniem będzie też organizacja obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza oraz II Poznańskich Targów Wolontariatu. Ich dokładna lokalizacja i termin zostanie ustalona wspólnie z urzędem miasta. 

Wolontariusze poszukiwani

Z opracowanej na zlecenie Miasta "Diagnozy trzeciego sektora i wolontariatu 2021" wynika, że znalezienie wolontariuszy jest jednym z najczęściej wskazywanych przez poznańskie organizacje pozarządowe problemów. Aż 60 proc. badanych chętnie skorzystałoby z warsztatów rozwijających ich kompetencje społeczne.

Z kolei w raporcie z "Diagnozy Wolontariatu", przeprowadzonej na zlecenie Miasta w 2022 roku wynika, że w Poznaniu powinno funkcjonować centrum, które będzie "spinało" wiele elementów wolontariatu, będzie rozpoznawalne i zapewni zaangażowanym ochotnikom wsparcie merytoryczne, psychologiczne i integrację. Taką właśnie funkcję pełnić będzie Poznańskie Centrum Wolontariatu.

Źródło: www.poznan.pl
Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]