Wyszukaj interesujące Cię konsultacje

Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.


Nowy projekt aktywizacji obywatelskiej seniorów w Metropolii Poznań

Nowy projekt aktywizacji obywatelskiej seniorów w Metropolii Poznań

Data publikacji: 2019-04-17

Stowarzyszenie Metropolia Poznań pozyskało dotację z programu aktywizacji społecznej osób starszych (ASOS) na realizację cyklu warsztatów obywatelskich dla seniorów w gminach aglomeracji. To kolejna odsłona projektu senioralnego realizowanego w roku ubiegłym, wzbogacona o nową ofertę zajęć i unikalne formy wsparcia osób starszych.

Tym razem nasi seniorzy będą mogli skorzystać z 22 dwudniowych warsztatów aktywizujących w każdej gminie aglomeracji, podczas których dowiedzą się o możliwościach zaangażowania w życie samorządu, poznają swój potencjał i odkryją możliwości zaangażowania wolontariackiego oraz będą przełamywać bariery komunikacyjne podczas profesjonalnych warsztatów z wykorzystaniem narzędzi multimedialnych. Senior w Radzie Osiedla, senior realizujący inicjatywę lokalną czy przygotowujący ciekawy projekt do budżetu obywatelskiego – to tylko niektóre z tematów zajęć podczas warsztatów. Wszystko po to by budować kapitał społeczny w środowisku osób starszych i pomagać społecznościom lokalnym lepiej czerpać z ogromnego doświadczenia życiowego seniorów z Metropolii. Podczas wydarzeń zorganizowane zostaną „sesje mentoringowe”, których uczestnicy skorzystają ze wsparcia ekspertów. Podpowiedzą oni np. jak rozwijać działalność klubów seniora. Z kolei podczas „Giełdy usług dla seniorów” emeryci poznają samorządową ofertę wsparcia dla seniorów i dowiedzą więcej o usługach dla osób starszych w gminie (takie jak karta seniora, pudełko życia, złota rączka, taksówka dla seniora czy książka dla seniora).

Projekt realizowany pod hasłem „Czas na seniora” to nie tylko warsztaty. W ramach przedsięwzięcia powstaną także poradniki dla seniorów ukazujące w przystępny sposób, jak bardziej aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i obywatelskim. Publikacje pomogą osobom starszym lepiej poznać tajniki skutecznej komunikacji, meandry przygotowania projektów senioralnych czy skutecznego pozyskiwania środków na innowacyjne pomysły. Dzięki tej wiedzy oraz umiejętnościom pozyskanym podczas warsztatów kreatywne pomysły, takie jak realizacja inicjatywy międzypokoleniowej czy festynu sąsiedzkiego, nie będą już „mission imposible”. A seniorzy z terenu metropolii to jedna z najbardziej twórczych i zapracowanych grup w naszej aglomeracji. To także społeczność o ogromnym i niestety nadal do końca niewykorzystanym potencjale obywatelskim. Potwierdzają to nie tylko badania i opinie ekspertów, ale także opinie samych seniorów zgłaszane podczas ubiegłorocznej edycji realizowanych przez Metropolię Poznań warsztatów.

W trakcie nowego projektu, trwającego do końca roku, opublikowany zostanie także cykl raportów merytorycznych. Dzięki nim lepiej poznamy potrzeby seniorów, dowiemy się więcej o dostępnych usługach dla osób starszych, a urzędnicy samorządowi będą mogli wymieniać się doświadczeniami i uczyć się od kolegów zza miedzy poznając wdrożone już w innych samorządach ciekawe rozwiązania ułatwiające życie osobom starszym.
Projekt będzie realizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Aglomeracja Kalisko-Ostrowska, dzięki czemu stworzona zostanie platforma wymiany dobrych praktyk oraz możliwe będzie osiągnięcie jeszcze szerszego oddziaływania regionalnego.

Pierwsze warsztaty w gminach Metropolii Poznań planujemy już w maju. Zajęcia dla seniorów potrwają do listopada. Szczegóły dotyczące zbliżających się terminów warsztatów będą dostępne na stronie internetowej Stowarzyszenia.
 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać najnowsze informacje o konsultacjach

Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]