Wyszukaj interesujące Cię konsultacje

Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.


Gala Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego PBO 2020

Gala Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego PBO 2020

Data publikacji: 2019-11-06

Trener Osiedlowy, Trener Senioralny, Trener Przedszkolaka; Skończmy ze smogiem w Poznaniu oraz Przedszkole dla zwierząt w Nowym Zoo - to projekty ogólnomiejskie, które zostaną zrealizowane w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Do tego dochodzą 32 projekty rejonowe. Autorów zwycięskich pomysłów wyróżniono podczas uroczystej gali w Urzędzie Miasta Poznania.

Tegoroczna edycja PBO jest rekordowa. Do puli trafiło aż 21 milionów zł - 6 mln zł z tej kwoty zostanie przeznaczone na projekty ogólnomiejskie, a 15 mln zł na projekty rejonowe. W tym roku do urzędu miasta wpłynęło 350 propozycji. Pozytywnie zarekomendowano 239 pomysłów (34 ogólnomiejskich i 205 rejonowych), które trafiły na kartę do głosowania. Nie zawiedli również poznaniacy - głosy oddało ponad 68 tys. osób, najwięcej spośród wszystkich edycji PBO.

- Kiedy zaczynałem realizację Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego w 2016 roku głosy oddało 38 tys. mieszkańców, w kolejnym roku było to już 45 tys. osób. Rok temu zagłosowało 56 tys. poznaniaków, w tym - 68 tys. Cały czas idziemy do przodu - zauważył Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP. - Najważniejsze w budżecie obywatelskim jest opiniowanie. Od tego zależy, czy zwycięskie projekty będą mogły być zrealizowane. Dziękuję wszystkim urzędnikom, którzy przez 3,5 miesiąca pracowali nad wnioskami oraz wnioskodawcom - za wyrozumiałość i poświęcony czas. To nie były łatwe rozmowy, ale dzięki nim większa liczba projektów mogła trafić na listę do głosowania.

Wyróżnienia dla autorów zwycięskich projektów wręczyli zastępcy prezydenta Poznania - Mariusz Wiśniewski i Katarzyna Kierzek - Koperska.

- Poznański Budżet Obywatelski to jest projekt, który się rozwija i z roku na rok cieszy coraz większym zainteresowaniem. Jest jednym z obszarów miasta, na który mieszkańcy mają bardzo duży wpływ. To duża wartość. Dzięki PBO możemy zaobserwować, jakie poznaniacy mają oczekiwania względem swojego najbliższego otoczenia, co liczy się dla nich najbardziej. Jest to dla nas inspiracja do działań w kolejnych latach - mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

- Ponieważ zajmuję się w urzędzie miasta ochroną środowiska, bardzo cieszy mnie, że coraz więcej projektów związanych jest właśnie z tym obszarem - od zieleni miejskiej po ochronę powietrza i retencję wód. To pokazuje świadomości naszych mieszkańców. Mam nadzieję, że takich pomysłów będzie coraz więcej. Pamiętajmy też, że Miasto Poznań podjęło się realizacji budżetu obywatelskiego, gdy jeszcze nie było takiego obowiązku. Dzisiaj możemy powiedzieć, że jesteśmy jednym z liderów - dodała Katarzyna Kierzek - Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania.

Wśród propozycji ogólnomiejskich najwięcej, bo ponad 7 tys. głosów, zdobył pomysł darmowych zajęć ruchowych dla dzieci, młodzieży i osób starszych, czyli projekt "Trener Osiedlowy, Trener Senioralny, Trener Przedszkolaka". Dzięki PBO pomysł realizowany jest już od kilku lat. Drugie miejsce w tej kategorii - tak, jak w ubiegłym roku - zajął projekt "Skończmy ze smogiem w Poznaniu". Pomysł zakłada wzmożone patrole strażników miejskich - m.in. za pomocą dronów antysmogowych, wymianę pieców w miejskim zasobie lokalowym, dofinansowanie zakupu wyższej jakości paliwa dla najuboższych, a także m.in. umiejscowienie w ścisłym centrum miasta stacji pomiarowej i tablicy informującej o różnych parametrach jakości powietrza. Poznaniacy docenili również pomysł powstania w Nowym Zoo przedszkola dla zwierząt, czyli specjalnego miejsca dla odrzuconych maluchów, gdzie uzyskają opiekę i specjalistyczną pomoc weterynaryjną. Projekt ten zajął trzecie miejsce.

Na liście zwycięskich propozycji rejonowych znalazły się różnorodne projekty. Za pieniądze z PBO powstaną m.in. place zabaw oraz ułatwienia dla rowerzystów i pieszych. Organizowane będą wydarzenia kulturalne i zajęcia sportowo-rekreacyjne dla mieszkańców. Najwięcej zwycięskich projektów dotyczy w tym roku poznańskich szkół i przedszkoli - to m.in. modernizacja budynków i terenu wokół nich, remonty łazienek i sal lekcyjnych czy dodatkowe wyposażenie.

- Od 2013 r., czyli od pierwszej edycji PBO, mieszkańcy poznania wybrali 164 projekty. Na obecną chwilę mamy zakończone 110 z nich. W tym roku dochodzi kolejne 35 projektów. To kolejne wyzwanie dla nas wszystkich - mówi Patryk Pawełczak. - My swojej pracy nie kończymy, przed nami ewaluacja tegorocznej edycji PBO. Mamy pewne pomysły na usprawnienia i na zmiany, ale przede wszystkim chcemy wsłuchać się w głos poznaniaków. Czekamy na ich opinie.

Zwycięskie propozycje zostaną wpisane do budżetu miejskiego na 2020 rok.

Szczegółowe wyniki można znaleźć na stronie PBO20.

Podczas gali wręczono też nagrody zwycięzcom Konkursu Plastycznego PBO20 pt. "Poznań miasto przyszłości - jak Ty udoskonaliłbyś miasto?". Pierwsze miejsce w kategorii klasy 1-3 zajął Tymoteusz Hossa z Zespół Szkół Specjalnych nr 101, a w kategorii klas 4-8 - Oliwier Grajek ze Szkoły Podstawowej nr 67. Wśród uczniów szkół ponadpodstawowych zwyciężyła Natalia Witkowska z Zespołu Szkół Ekonomicznych. Przyznano także 6 wyróżnień.

Źródło: www.poznan.pl
 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać najnowsze informacje o konsultacjach

Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]