Wyszukaj interesujące Cię konsultacje

Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.


PBO 2022 - startuje głosowanie!

PBO 2022 - startuje głosowanie!

Data publikacji: 2021-09-30

Do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2022 zakwalifikowało się 150 projektów. Wszystkie mają już nadane swoje numery. Głosowanie rozpocznie się w najbliższy piątek, a zakończy 22 października. W tym roku do rozdysponowania jest 22 mln zł, czyli o milion więcej niż rok temu. Wprowadzono także zmiany w zasadach głosowania.

W czwartek, odbyło się losowanie numerów, które zostały nadane poszczególnym projektom. Wydarzenie było transmitowane online. Nad wszystkim czuwali pracownicy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Lista projektów, wraz z ich numeracją, jest już dostępna na stronie internetowej PBO 2022. Wnioskodawcy mogą wygenerować z systemu plakaty oraz grafiki promocyjne, na których znajdzie się nazwa projektu oraz jego numer. Wspomniane materiały można pobrać ze strony internetowej.

W tym roku wpłynęły 210 pomysłów. Ostatecznie na liście do głosowania znalazło się 150 projektów - 25 ogólnomiejskich, 11 w ramach Zielonego Budżetu i 114 rejonowych.

- Dziękujemy mieszkańcom, którzy postanowili podzielić się swoimi pomysłami i złożyli wnioski w Poznańskim Budżecie Obywatelskim. Teraz zachęcam wszystkich do głosowania na wybrane projekty - mówi Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP.

Nowe zasady głosowania

O tym, które projekty zwyciężą w PBO 2022, jak zawsze zdecydują wyniki głosowania. To będzie odbywać się od 1 do 22 października (do godz. 12 w południe). W celu usprawnienia ubiegłorocznej edycji wprowadzono jednak pewne zmiany.

W 2020 r., w wyniku rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody, w regulaminie PBO 2021 trzeba było wprowadzić istotne modyfikacje, które znacznie utrudniły jego realizację - m.in. zakazano podawania podczas głosowania numeru PESEL, co mogło prowadzić do nadużyć. Dlatego w tym roku zdecydowano się na dodatkowy sposób weryfikacji. Potwierdzenie oddania głosu podczas głosowania będzie odbywać się za pomocą kodu SMS. Takie rozwiązanie wprowadzono wcześniej w wielu innych miastach (np. Krakowie, Katowicach, Łodzi czy Wrocławiu).

- Numer telefonu komórkowego będzie trzeba podać podczas uzupełniania formularza do głosowania - tłumaczy Patryk Pawełczak. - Na wskazany numer mieszkaniec otrzyma kod, który umożliwi mu potwierdzenie oddanego głosu. Jest on ważny do momentu zamknięcia przeglądarki lub aplikacji, z której został oddany głos. Oznacza to, że nie można wykorzystać kodu np. w kolejnym dniu - należy to zrobić w momencie głosowania, w trakcie jednej sesji.SMS z kodem jest całkowicie bezpłatny, a numer telefonu jest potrzebny wyłącznie do przesłania wiadomości z kodem - podkreśla dyrektor Gabinetu Prezydenta.

Do jednego numeru telefonu przypisanych jest maksymalnie 5 kodów weryfikujących, umożliwiających oddanie głosu. Oznacza to, że z jednego numeru może zagłosować 5 różnych osób. Można więc poprosić o udostępnienie telefonu, na który zostanie wysłany kod, np. kogoś z rodziny.

Osoby, które nie posiadają telefonu komórkowego, mogą także oddać głos na miejscu - w Urzędzie Miasta Poznania, przy pl. Kolegiackim 17. Urządzenie do głosowania zostanie udostępnione w pokoju nr 202. Więcej informacji na temat nowych zasad głosowania można znaleźć na stronie poświęconej PBO.

Istotną zmianą jest również pula środków, przeznaczona na realizację projektów. W tym roku będzie ona wynosić 22 mln zł - czyli o milion więcej niż w przypadku PBO 2021. Zwiększona kwota zostanie przeznaczona na projekty rejonowe - w tym roku będzie to 16 mln zł. Na projekty ogólnomiejskie wydane zostanie 6 mln zł - z czego 4 mln zł to pula na Zielony Budżet.

Ważne informacje

Aby wziąć udział w głosowaniu, nie trzeba być zameldowanym w Poznaniu, wystarczy, że jest się jego mieszkańcem. Nie ma też ograniczeń wiekowych, ale w przypadku niepełnoletnich poznaniaków konieczna jest zgoda rodzica lub opiekuna.

Głosowanie odbywa się drogą elektroniczną - w Serwisie Poznański Budżet Obywatelski 2022. Każdy może oddać maksymalnie 4 głosy - dwa na projekty ogólnomiejskie (w tym 1 w ramach Zielonego Budżetu) i dwa na rejonowe. Można oddać mniej głosów - ważne jednak, aby zrobić to podczas jednego głosowania.

Wyniki PBO 2022 poznamy do 5 listopada.

Szczegółowe informacje na temat tegorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego można znaleźć na stronie PBO 2022.

Źródło: www.poznan.pl
 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać najnowsze informacje o konsultacjach

Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]