Wyszukaj interesujące Cię konsultacje

Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.


Raport o potrzebach seniorów w Metropolii Poznań

Raport o potrzebach seniorów w Metropolii Poznań

Data publikacji: 2021-12-23

W ramach projektu CYFROWY SENIOR Stowarzyszenie Metropolia Poznań przygotowało raport o potrzebach seniorów. Raport powstał na podstawie wyników badania ankietowego online przeprowadzonego na metropolitalnym portalu konsultacji społecznych.

Projekt „CYFROWY SENIOR – Program edukacji cyfrowej seniorów w Metropolii Poznań i Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej” na terenie Metropolii Poznań polegał na organizacji 14 dwudniowych warsztatów. W warsztatach brali udział seniorzy w wieku 60+ z gmin obu aglomeracji oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką senioralną. W założeniu w każdym warsztacie miało wziąć udział co najmniej 10 osób. W praktyce jednak liczba ta wahała się w ramach warsztatów w Metropolii Poznań w zależności od lokalizacji i wynosiła od kilku do kilkunastu osób.

Warsztaty miały charakter interdyscyplinarny i dostosowany do potrzeb seniorów w zakresie kompetencji cyfrowych, bazując na konkretnych potrzebach i uwarunkowaniach. Warsztaty prowadzone były przez trenerów-specjalistów i dotyczyły następujących tematów: bezpieczeństwo seniorów w sieci, komunikatory internetowe, uczestnictwo w kulturze przez internet, e-zdrowie, e-administracja, konsultacje społeczne i budżety obywatelskie online.

Równolegle podczas warsztatów przeprowadzono badanie ankietowe w grupie seniorów nt. potrzeb i oczekiwań osób starszych. Ankiety była anonimowa. Uczestnicy zajęć mieli możliwość wypełnienia ankiety podczas warsztatów (elektronicznie z wykorzystaniem tabletów zakupionych w ramach projektu) lub po ich zakończeniu drogą elektroniczną, gdyż ankieta była także dostępna online na metropolitalnym portalu konsultacji społecznych www.konsultacje.metropoliapoznan.pl.
Ankieta była uruchomiona w wersji online od 29 października do 20 grudnia 2021r. Respondenci zostali poinformowani, że wyniki ankiety posłużą do opracowania niniejszego Raportu oraz pomogą w realizacji w przyszłości projektów lepiej dopasowanych do potrzeb osób 60+.

W ramach projektu powstały także poradniki dla seniorów przekazujące w przystępny sposób wiedzę i umiejętności w zakresie kompetencji cyfrowych seniorów.

POBIERZ DOKUMENT:

RAPORT - POTRZEBY SENIORÓW W METROPOLII POZNAŃ 2021 (895 KB)
 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać najnowsze informacje o konsultacjach

Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]