Wyszukaj interesujące Cię konsultacje

Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.


Poznański Budżet Obywatelski 2023 - co się zmieni?

Poznański Budżet Obywatelski 2023 - co się zmieni?

Data publikacji: 2022-04-06

Zmiany w definicji Zielonego Budżetu, zwiększenie liczby możliwych do oddania głosów czy wprowadzenie zapisu o ogólnodostępności proponowanych projektów - to część zmian, jakie zostaną wprowadzone do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2023. Zwiększy się także kwota, którą będą mieli do dyspozycji poznaniacy i poznanianki. W tym roku do wydania będzie aż 25 mln zł (o 3 mln więcej niż rok wcześniej).

Podczas wtorkowej sesji miejscy radni przyjęli nowe zasady PBO. Zaszło sporo zmian.

- Przedstawione propozycje zostały wypracowane przez specjalnie powołany Zespół ds. Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. W jego skład weszli nie tylko urzędnicy, ale reprezentanci różnych środowisk: grup mieszkańców, wnioskodawców z poprzednich lat, rad osiedli, organizacji pozarządowych, Miejskiej Rady Seniorów, Młodzieżowej Rady Miasta, a także miejscy radni, wśród których byli członkowie wszystkich klubów - mówił podczas sesji Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP.

Jakie zmiany w PBO23?

Modyfikacji uległa m.in. definicja Zielonego Budżetu. Dodano tam zapis o ochronie zieleni już istniejącej oraz działaniach na rzecz poprawy stanu zdrowotnego drzew. Ponadto w ramach tej kategorii można teraz zgłaszać także zakładanie ogrodów społecznych. Procentowy udział powierzchni biologicznie czynnej dla tworzonych terenów zieleni w ramach Zielonego Budżetu nie może być mniejszy niż 70% (wcześniej było to 90%).

Członkowie zespołu zdecydowali o zwiększeniu liczby głosów, które można oddać na poszczególne projekty. Do tej pory były to 4 głosy - 2 na projekty ogólnomiejskie (w tym jeden na Zielony Budżet) oraz 2 na rejonowe. Teraz każdy poznaniak będzie mógł zagłosować aż na 7 pomysłów. W przypadku tych ogólnomiejskich nic się nie zmieniło. Modyfikacja dotyczy projektów rejonowych, na które można będzie teraz oddać aż 5 głosów. Nie zmieni się natomiast liczba możliwych do zaproponowania pomysłów - nadal jedna osoba może zgłosić 3 projekty. Poznań wciąż będzie podzielony na 13 rejonów.

Zespół ds. PBO zrobił także ukłon w stronę zaangażowanej obywatelsko młodzieży. Teraz osoby, które ukończyły 13 lat, będą mogły głosować oraz składać projekty bez zgody prawnego opiekuna (wcześniej trzeba było mieć do tego ukończone 18 lat).

- Przychyliliśmy się w ten sposób do propozycji Młodzieżowej Rady Miasta. Taki zapis pojawiał się już wcześniej także w innych miastach - tłumaczył Patryk Pawełczak.

W tym roku ponownie zwiększy się kwota przeznaczona na realizację pomysłów mieszkańców. Na Poznański Budżet Obywatelski przeznaczonych zostanie aż 25 mln zł (o 3 mln więcej niż rok wcześniej) - 6 mln zł na projekty ogólnomiejskie, 19 mln zł - na rejonowe. Maksymalna wartość zgłoszonego projektu ogólnomiejskiego będzie wynosić nadal 2 mln, lecz w przypadku projektów rejonowych wartość wzrosła z 600 do 800 tys. zł. O tym, ile środków zostanie przeznaczonych na każdy rejon, będzie decydować liczba mieszkańców (w 60 procentach) oraz powierzchnia danego rejonu (w 40 proc.).

Zgłoszone przez poznaniaków projekty od tego roku opiniować będą również Komisje Dialogu Obywatelskiego, jednak - podobnie jak w przypadku rad osiedli - opinia KDO będzie jedynie sugestią dla głosujących lub opiniujących projekt, nie będzie przesądzać o jego przyjęciu lub odrzuceniu.

Ważną zmianą wypracowaną przez zespół jest wprowadzenie zapisu o ogólnodostępności projektów realizowanych ze środków PBO. Oznacza to, że możliwość nieodpłatnego korzystania z ich efektów musi mieć ogół mieszkańców, a nie wyłącznie określona grupa ludzi. Realizacja projektów powinna odbywać się w przestrzeni publicznej, umożliwiając nieodpłatne korzystanie z nich wszystkim zainteresowanym mieszkańcom.

- Chcielibyśmy, aby zgłaszanie projektów rozpoczęło się 16 maja. Latem mogłoby odbyć się opiniowanie pomysłów poznaniaków i poznanianek. Wrzesień byłoby czasem na odwołania od negatywnych opinii. Głosowanie zaplanowaliśmy na okres 10-31 października - wyjaśniał Patryk Pawełczak.

Źródło: www.poznan.pl
 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać najnowsze informacje o konsultacjach

Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]