Wyszukaj interesujące Cię konsultacje

Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.


Prezydent Poznania spotkał się z mieszkańcami Głuszyny

Prezydent Poznania spotkał się z mieszkańcami Głuszyny

Data publikacji: 2018-09-25

Ruch drogowy, współpraca z sąsiednimi gminami i walka ze smogiem - to tematy, o których mieszkańcy Głuszyny rozmawiali podczas czwartkowego spotkania z Jackiem Jaśkowiakiem, prezydentem Poznania.

Mieszkańcy chcieli wiedzieć, jakie rozwiązania komunikacyjne przygotowało dla nich miasto. Pytali m.in. o możliwości rozwoju dla ul. Ożarowskiej.

- Zależy mi na tym, by powstał tam rozsądny układ drogowy, który mógłby być alternatywą dla węzła starołęckiego - podkreślał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Tak duże inwestycje muszą być jednak planowane roztropnie i przy konsultacjach z mieszkańcami.

Zarząd Dróg Miejskich ma już zabezpieczone 200 tys. zł na opracowanie koncepcji projektowej przebudowy odcinka tej ulicy. Koncepcja powinna być gotowa wiosną przyszłego roku, wtedy też zostanie przedstawiona mieszkańcom osiedla.

Poznaniacy pytali też o to, w jaki sposób miasto zamierza zatrzymać odpływ mieszkańców do sąsiednich gmin - co przełożyłoby się na uspokojenie ruchu na osiedlach peryferyjnych, jakim jest Głuszyna.

- Dobra wiadomość jest taka, że udało nam się zredukować ujemne saldo migracji z 6 tysięcy do mniej niż 2 tysięcy osób rocznie - wyjaśniał prezydent miasta. - Ludzie coraz częściej wybierają Poznań z uwagi na dobrą pracę. To w mieście inwestują dobrzy i nowocześni pracodawcy, jakich szukają młodzi ludzie. Budujemy dwa razy więcej mieszkań niż podczas poprzedniej kadencji władz miasta. Owszem, nie możemy konkurować cenami nieruchomości np. z Rokietnicą, ale możemy zapewnić mieszkańcom lepszy dostęp do dóbr kultury, infrastruktury sportowej - i to robimy. Dowodem na skuteczność tej strategii jest wzrost dochodów z podatków PIT.

Mowa była również o inwestycjach na osiedlu. Jedną z największych była zakończona w grudniu 2017 budowa ronda u zbiegu ulic Starołęcka i Głuszyna oraz przebudowa części ul. Głuszyna (od ul. Starołęckiej do ul. Klimontowskiej). Inwestycja warta była ponad 5,4 mln zł.

Nie zabrakło tematów związanych z oświatą. W listopadzie 2016 roku zakończyła się kompleksowa termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 53. Szkoła doczekała się nowej elewacji, docieplono też dach i wymieniono stolarkę okienną. Trwa przetarg, który ma wyłonić wykonawcę robót przy budowie sali gimnastycznej przy ZS z oddziałami sportowymi. Przy nowej sali powstać ma również zaplecze sanitarne, magazyn i pomieszczenie techniczne. Pomiędzy starym budynkiem szkoły a nowym powstanie łącznik. Cały obiekt ma być przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Inwestycja warta jest 5,2 mln zł, ma zostać zakończona w 2019 roku.

Mieszkańcy Głuszyny chcieli też wiedzieć, jak miasto zamierza walczyć ze smogiem.

- We wszystkich szkołach podstawowych będziemy już wkrótce - we współpracy z rządem - montować czujniki smogu. W ten sposób sporządzimy mapę zanieczyszczeń - wyjaśniał Jacek Jaśkowiak. - Wierzę, że zamontowanie tych czujników w całej aglomeracji spowoduje też zmianę zachowań tych mieszkańców, którzy wrzucają do pieca śmieci. Straż miejska została wyposażona w specjalne urządzenia, które pozwalają skuteczniej walczyć ze smogiem. Kupiliśmy też sprzęt dla poznańskiej policji, który pomoże sprawdzić, czy jeżdżące po Poznaniu samochody mają usunięty filtr cząstek stałych. Za jego brak kierowcom grożą kary. Ponadto realizujemy program KAWKA, chcemy też objąć ciepłem systemowym jak największą część miasta.

Pytano również o to, w jaki sposób Poznań współpracuje z okolicznymi gminami. Miasto dopłaca do edukacji dzieci z podpoznańskich gmin nawet do 32 mln zł rocznie. W tym roku jednak udało się dojść do porozumienia z trzema z nich. Do kształcenia swoich młodych mieszkańców już w tym roku szkolnym dopłacają gminy Kórnik i Komorniki, a Rokietnica - z którą podobna umowa obowiązuje już od wielu lat - zwiększyła kwotę dofinansowania. Sukcesem okazała się Poznańska Kolej Metropolitalna, którą do miasta dojeżdżają dziennie setki osób. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Poznania radni zgodzili się też na nowe połączenia autobusowe, które usprawniają komunikację podmiejską.

Źródło: www.poznan.pl
 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać najnowsze informacje o konsultacjach

Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]