Wyszukaj interesujące Cię konsultacje

Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.


Trwa głosowanie w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2019!

Trwa głosowanie w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2019!

Data publikacji: 2018-10-05

Do 19 października potrwa głosowanie w PBO 2019. Mieszkańcy Poznania wybierają spośród 259 projektów ogólnomiejskich i rejonowych. Do rozdania jest rekordowa kwota 20 mln zł na projekty obywateli.

Poznański Budżet Obywatelski doczekał się 7. edycji. W tym czasie do realizacji trafiło 134 projekty, z czego 71 jest już zakończone. Z roku na rok PBO cieszy się coraz większą popularnością i zaufaniem poznaniaków. W 2017 r. udział w głosowaniu wzięło 45 151 osób. W tym roku mieszkańcy miasta zgłosili rekordową liczbę pomysłów. Wszystkie zostały poddane weryfikacji.

- Wpłynęło 425 propozycji, blisko 100 więcej niż rok temu. Mamy także rekordową liczbę projektów, które znalazły się na liście do głosowanie. W tym roku mieszkańcy mogą wybierać spośród 259 propozycji, rok temu tych projektów było 160. Na liście znalazły się 55 projekty ogólnomiejskie i 204 rejonowe - tłumaczył na konferencji prasowej Patryk Pawełczak, p.o. dyrektora Gabinetu Prezydenta.

Przed uruchomieniem głosowania odbyło się losowanie numerów, które zostały nadane poszczególnym projektom. Nad wszystkim czuwali pracownicy Poznańskiego Centrum Komputerowo-Sieciowego. Lista projektów, wraz z ich numeracją, jest już dostępna na stronie internetowej: https://pbo2019.um.poznan.pl/i/pbo-2019/voting

- W żadnym rejonie liczba zakwalifikowanych projektów nie jest mniejsza niż przeznaczona dla niego pula pieniędzy. W poprzednich latach zdarzały się sytuacje, że wszystkie pomysły z danego rejonu przechodziły do realizacji. Teraz w każdym z nich dojdzie do rywalizacja. Do realizacji trafią projekty z największą liczbą głosów - tłumaczył Patryk Pawełczak.

Do rozdania jest aż 20 milionów

To będzie rekordowy budżet obywatelski - pula przeznaczonych na niego środków wzrosła w tym roku z 18 do 20 mln zł. Podobnie jak w poprzedniej edycji, 6 mln z tej kwoty trafi na finansowanie projektów ogólnomiejskich. Na projekty rejonowe mieszkańcy miasta będą mogli wydać nie 12 - jak to miało miejsce ostatnio - ale aż 14 milionów zł. Dodatkowo maksymalna wartość takiego projektu mogła wynosić nie 500, ale 600 tys. zł.

Wszystkie zmiany w tegorocznej edycji PBO to efekt dyskusji i współpracy przedstawicieli różnych grup poznaniaków. Zasady opracowywane zostały przez specjalnie w tym celu powołany zespół (w skład którego wchodzili m. in. przedstawiciele organizacji pozarządowych, wnioskodawcy z poprzednich lat, radni miejscy i osiedlowi oraz mieszkańcy miasta).

Głosowanie

O tym, które projekty zwyciężą w tegorocznej edycji PBO zdecydują wyniki głosowania. To rozpoczęło się 27 września i potrwa do 19 października. W głosowaniu mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Poznania, bez ograniczenia wiekowego (osoby niepełnoletnie będą potrzebowały jednak zgody rodzica lub opiekuna prawnego). Każdy może oddać maksymalnie 3 głosy - jeden na projekt ogólnomiejski i dwa na rejonowe.

Głosowanie odbywa się drogą elektroniczną - w Serwisie Poznański Budżet Obywatelski 2019. Osoby, które nie mają dostępu do komputera i internetu lub potrzebują pomocy w oddaniu głosu, mogą przyjść do jednego z punktów stacjonarnych. Zagłosować będzie można m. in. w Centrum Inicjatyw Rodzinnych (ul. Ratajczaka 44, pon.-pt. w godz. 10:00 - 18:00) oraz Centrum Inicjatyw Senioralnych (ul. Mielżyńskiego 24, pon.-pt. w godz. 08:00 - 16:00), a także w mobilnych punktach uruchomionych przez rady osiedli. Dodatkowo, w weekend 6-7 października, w godz. 10-18, 42 punkty do głosowania będą działać też na terenie każdej z jednostki pomocniczej (ich lista, podobnie jak wykaz mobilnych punktów do głosowania jest dostępny na stronie internetowej: pbo2019.um.poznan.pl).

Konkurs fotograficzny

Uczniowie poznańskich szkół mogą wziąć udział w konkursie na najlepszy reportaż zdjęciowy, przedstawiający jeden z projektów zrealizowanych w poprzednich edycjach PBO. Zabawa jest skierowana do osób, które ukończyły 12 lat. Nadesłać można maksymalnie 6 zdjęć. Termin składania prac konkursowych mija 12 października 2018 r. Ogłoszenie wyników nastąpi do 30 października.

Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma 1 000 zł, natomiast szkoła, którą reprezentuje 1 500 zł. Nagroda za drugie miejsce to 800 zł dla ucznia i 1 300 zł dla szkoły, za trzecie - 600 zł dla uczestnika i 1 100 zł dla jego placówki. Wyróżnieni uczniowie mogą liczyć na nagrodę w wysokości 200 zł, a ich szkoła 300 zł.

Każdy mieszkaniec może wziąć też udział w konkursie Fotoportalu. Zdjęcia, dotyczące Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego można nadsyłać do końca września.

Źródło: www.poznan.pl

Więcej informacji o tegorocznej edycji PBO 2019 znaleźć można na stronie konsultacji:

Poniżej kilka informacji w materiale przygotowanym przez Urząd Miasta Poznania:
 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać najnowsze informacje o konsultacjach

Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]