Wyszukaj interesujące Cię konsultacje

Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.


Poznań zachęca do zaangażowania w Radach Osiedli

Poznań zachęca do zaangażowania w Radach Osiedli

Data publikacji: 2019-01-25

Remonty szkół, dróg i chodników, budowa nowych boisk i placów zabaw, organizacja wydarzeń sportowych i kulturalnych dla mieszkańców... To tylko niektóre aspekty życia, na które mają wpływ radni osiedlowi. Nowa kadencja to szansa dla tych, którzy chcą zmieniać swoje najbliższe otoczenie i działać na rzecz lokalnej społeczności.

Wybory do poznańskich rad osiedli odbędą się 24 marca. Komisje wyborcze będzie można odwiedzić od godziny 8 do 20. Zagłosować może każdy polski obywatel, który ukończył 18 lat i zamieszkuje na stałe na terenie osiedla.

Takie same wymogi (pełnoletniość i polskie obywatelstwo) obowiązują także w przypadku kandydatów. Warto spróbować swoich sił. Radni osiedlowi mają realny wpływ na to, co dzieje się w ich miejscu zamieszkania. Do ich działań należy m.in. opiniowanie i wnioskowanie w niemal każdej sprawie dotyczącej osiedla, np. remontów dróg i chodników czy planów miejscowych. Radni osiedlowi zasiadają też w komisjach konkursowych, decydujących np. o wyborze dyrektora szkoły lub przedszkola.

- Poznańskie jednostki pomocnicze mają do dyspozycji spory budżet - większy niż wiele gmin na terenie Polski. W tym roku łączna pula pieniędzy wszystkich rad osiedli przekracza 50 milionów złotych - zauważa Arkadiusz Bujak, dyrektor Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta UMP. Jak podkreśla, obecność w radzie osiedla może być pierwszym krokiem w kierunku dalszej działalności społecznej, np. w Radzie Miasta Poznania.

- Kilkunastu obecnych radnych miejskich zasiada lub zasiadało wcześniej w radzie osiedla - mówi Arkadiusz Bujak.

Przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na radnych osiedlowych będzie się odbywać 11-15 i 18-19 lutego - w godz. 8:00-15:30 oraz 20-22 lutego - w godz. 8:00-19:00. Wnioski można składać w Wydziale Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta:

- ul. Gronowa 20, pok. 319 i 321

- os. Bohaterów II Wojny Światowej 36A, pok. 23

- ul. Słowackiego 22, pok. 148

- ul. Matejki 50, pok. 219 i 220

- ul. Libelta 16/20, pok. 106 i 107

Wydział Wspierania Jednostek Pomocniczych poszukuje też chętnych, którzy zasiądą w obwodowej komisji wyborczej. W jej skład mogą wchodzić wyborcy stale zamieszkujący na terenie Poznania. Za pracę w komisji przysługuje dieta w wysokości: 380 zł (dla przewodniczącego), 330 zł (dla zastępcy przewodniczącego), 300 zł (dla członka). Zgłoszenia do okw przyjmowane będą do 22 lutego 2019 r.

Na terenie Poznania działają 42 jednostki pomocnicze: Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Chartowo, Fabianowo-Kotowo, Główna, Głuszyna, Górczyn, Grunwald Południe, Grunwald Północ, Jana III Sobieskiego i Marysieńki, Jeżyce, Junikowo, Kiekrz, Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo, Krzyżowniki-Smochowice, Kwiatowe, Ławica, Morasko-Radojewo, Naramowice, Nowe Winogrady Południe, Nowe Winogrady Północ, Nowe Winogrady Wschód, Ogrody, Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, Piątkowo, Podolany, Rataje, Sołacz, Stare Miasto, Stare Winogrady, Starołęka-Minikowo-Marlewo, Stary Grunwald, Strzeszyn, Szczepankowo-Spławie-Krzesinki, Św. Łazarz, Świerczewo, Umultowo, Warszawskie-Pomet-Maltańskie, Wilda, Winiary, Wola, Zielony Dębiec, Żegrze.

Więcej informacji o poznańskich radach osiedli oraz zbliżających się wyborach można znaleźć na stronie internetowej: http://zaradnosc.poznan.pl/

Źródło: www.poznan.pl
 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać najnowsze informacje o konsultacjach

Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]