Wyszukaj interesujące Cię konsultacje

Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.


Publikujemy najnowszy Raport o budżetach obywatelskich w Metropolii Poznań.

Publikujemy najnowszy Raport o budżetach obywatelskich w Metropolii Poznań.

Data publikacji: 2017-12-15

Wyniki najnowszego raportu opublikowanego przez Stowarzyszenie Metropolia Poznań potwierdzają fenomen popularności budżetów obywatelskich w stolicy Wielkopolski i w podpoznańskich gminach. Metropolitalne samorządy oddają do decyzji mieszkańców już prawie 25 mln zł, a ci wykorzystują je by poprawić standardy swojej najbliższej okolicy. Wśród wybranych projektów nie zabrakło jednak niespodzianek.

W krótkim okresie czasu budżety obywatelskie upowszechniły się w większości samorządów Metropolii Poznań. Obecnie w 13 samorządach umożliwiających mieszkańcom wybór projektów w głosowaniu mieszka już ponad 876 tys. obywateli aglomeracji. Uaktywniają się lokalni liderzy przygotowujący propozycje projektów. W 2017 roku wnioskodawcy zgłosili aż 556 projektów, z których 115 wybrano do realizacji. Rośnie także liczba mieszkańców uczestniczących w głosowaniu. W tym roku głos oddało 94 508 osób, czyli 10,8% mieszkańców gmin organizujących budżety obywatelskie. Rekordową frekwencję na poziomie 46% uprawnionych udało się uzyskać w 2016 roku w gminie Kostrzyn. Wszystko dzięki aktywności lokalnych liderów, którzy chodząc od domu do domu zachęcali do głosowania. Z kolei najaktywniejsi wnioskodawcy mieszkają w gminie Mosina. Zgłosili oni najwięcej projektów w przeliczeniu na mieszkańca. Najwyższą kwotę do puli obywatelskiej przekazały władze stolicy Wielkopolski (18 mln zł), jednak już w przeliczeniu na mieszkańca nieco więcej oddaje mieszkańcom podpoznański Czerwonak. Blisko prowadzącego tandemu jest Swarzędz i Mosina, gdzie budżet obywatelski stanowi też największą w metropolii część budżetu gminy.

Wbrew pozorom ta forma współdecydowania mieszkańców nie stała się pretekstem dla realizacji pomysłów niepotrzebnych czy udziwnionych. Budżet obywatelski okazał się drogą do zaspokojenia ważnych potrzeb lokalnych społeczności. Mieszkańcy minimalizują deficyty w ramach infrastruktury o charakterze rekreacyjnym i sportowym. Inwestycje dotyczące placów zabaw, boisk, miejsc integracji stanowią aż 44% wybranych projektów obywatelskich. Wśród nich znalazły się projekty, które uzyskały poparcie prawie 75 % głosujących, jak choćby plaża w Chomęcicach wybrana przez mieszkańców gminy Komorniki. Duży udział (21%) mają także przedsięwzięcia dotyczące komunalnej infrastruktury podstawowej tj. budowa chodników, utwardzenie dróg, oświetlenie ulic, kanalizacja, monitoring wizyjny. Niektóre z nich dotyczyły tak nietypowych w budżecie obywatelskim przedsięwzięć, jak przygotowanie dokumentacji technicznej pod budowę chodnika, oświetlenia ulic czy nawet kanalizacji. Natomiast aż 18% projektów to integracyjne zadania nieinwestycyjne tj. organizacja festynów rodzinnych, wydarzeń kulturalnych, zajęć ruchowych czy krajoznawczych. Na realizację projektów miękkich przeznaczony jest m.in. cały Budżet Inicjatyw Społecznych w Tarnowie Podgórnym. Ciekawostką jest fakt, że decyzją mieszkańców w tym roku 2,7 mln zł, czyli aż 15% środków budżetu obywatelskiego Miasta Poznania, zostało przeznaczonych na inwestycje w poznańskich ogrodach zoologicznych i w palmiarni. Za te pieniądze powstanie azyl dla ocalonych zwierząt, nowy pawilon dla żółwi oraz woliera dla ar.

Pełną treść raportu jest dostępna na nowym metropolitalnym portalu konsultacji społecznych. Portal stanowi unikalne miejsce w internecie, gdzie mieszkańcy metropolii mogą odnaleźć informacje o konsultacjach społecznych w swojej okolicy w takich dziedzinach, jak: budżet obywatelski, transport, inwestycje, drogi, rewitalizacja, ochrona środowiska czy planowanie przestrzenne. Udostępniony moduł ankietowy umożliwia obywatelom wypowiedzenie się w ważnej sprawie bez wychodzenia z domu lub w drodze do pracy za pomocą smartfona. Mieszkańcy już teraz mogą oddać głos w metropolitalnych ankietach dotyczących turystyki oraz mobilności pieszej. Dostępna jest także interaktywna geoankieta, będąca połączeniem ankiety internetowej i mapy, poprzez którą każdy może wskazać najbardziej nieestetyczne reklamy w okolicy. Wyniki mogą stać się istotnym impulsem do podjęcia działań związanych z wdrażaniem tzw. ustawy krajobrazowej.

"RAPORT BO 2018. Budżety obywatelskie w Metropolii Poznań" - pobierz pełną wersję Raportu

Informacja dla mediów - Budżety obywatelskie coraz popularniejsze

Wybrane wykresy:

Wykres - ogólna kwota budżetów obywatelskich w gminach Metropolii Poznań

Wykres - Najwyższy budżet obywatelski na mieszkańca [PLN]

Wykres - rodzaje projektów jakie zostały wybrane w BO 2018 [liczba projektów]

Wykres - rodzaje projektów jakie zostały wybrane w BO 2018 [wartość projektów]
 

Newsletter

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać najnowsze informacje o konsultacjach

Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]