Wyszukaj interesujące Cię edycje SBO

Zdefiniuj przynajmniej jedno kryterium wyszukiwania. Ustawiając więcej kryteriów wynikiem będzie iloczyn zbiorów.






PRZYKŁADY PROJEKTÓW

OK. Wiemy już trochę więcej w temacie. Nadal jednak do końca nie wiemy jak projekty obywatelskie działają w praktyce? W naszej miejscowości, na osiedlu, w naszej najbliższej okolicy. Otóż działają i to całkiem dobrze w wielu miejscach aglomeracji poznańskiej. Oto przykłady zrealizowanych projektów zrealizowanych w ramach budżetów obywatelskich. Projekty zostały wybrane przez mieszkańców w głosowaniu a wcześniej zaproponowane przez aktywnych obywateli - społeczników.


Trener osiedlowy, trener senioralny, trener przedszkolaka

Trener Osiedlowy i Trener Senioralny – darmowe zajęcia ruchowe dla mieszkańców Poznania to projekt realizowany w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego (PBO). To projekt, który od kilku lat jest corocznie składany i wybierany przez mieszkańców na kolejny rok realizacji. Zawsze ma on w Poznaniu charakter ogólnomiejski.

W ramach projektu na terenie Poznania odbywał się cykl zajęć sportowych skierowanych głównie do dzieci, młodzieży, a w ostatnim czasie także do seniorów. Zajęcia odbywały się w większości w salach gimnastycznych i w innych krytych pomieszczeniach. Ideą zakresu „trener osiedlowy” jest organizacja bezpłatnych zajęć sportowo-rekreacyjnych, animacji czasu wolnego, dla młodych ludzi, które odbywają się w czasie wolnym od nauki, w oparciu o miejską bazę sportowo rekreacyjną (głownie przyszkolne boiska ze sztuczną nawierzchnią oraz boiska typu Orlik). Trenerzy osiedlowi organizują zajęcia, ale również osiedlowe turnieje, festyny i rozgrywki. Wybierają się z młodymi ludźmi na wycieczki rowerowe, spacery, nad miejskie kąpielisko czy np. do ZOO. Oprócz podstawowej formy aktywności sportowej, dla dzieci i młodzieży organizowane są także wyjścia na kręgle, do parku trampolin, czy też do kina. Dla seniorów są zajęcia taneczne, zajęcia „zdrowy kręgosłup” czy też aqua-aerobic.

Łączny koszt realizacji projektu w 2019 roku wyniósł 1 975 000 złotych.


Sensoryczne place zabaw Kwiatowego Ławicy i Górczyna

Ideą projektu zrealizowanego w ramach PBO 2018 było stworzenie kreatywnych placów zabaw z ławkami solarnymi, ścieżkami sensorycznymi i urządzeniami stymulującymi wszechstronny rozwój zmysłów.

W ramach projektu przy Szkole Podstawowej nr 78 na poznańskim Osiedlu Kwiatowym powstała ścieżka sensoryczna z odcinkami wyłożonymi różnymi strukturami (np. kostka brukowa, drewno, kamienie, piasek itp.). W kierunku ścieżki prowadzi ciąg pieszy z ławkami (z podłokietnikami). Zwieńczeniem ciągu pieszego jest plac zabaw z sensorycznymi urządzeniami wspomagającymi motorykę oraz poznawanie kolorów, kształtów i dźwięków. Częścią placu zabaw jest także slalom z drewnianych bali. Dorośli mogą skorzystać z rodzinnych stołów piknikowych a młodzież z urządzeń do street workoutu. Wokół powstał przyjazny teren zielony z trawnikami i krzewami.

Integralną częścią projektu było stworzenie także na poznańskiej Ławicy, na terenie Przedszkola nr 36, zielonego skweru kreatywnego z sensorycznym placem zabaw. Powstała tu ścieżka sensoryczna, urządzenie wspierające naukę zmysłów i tablice edukacyjne. Dla dorosłych zrealizowano innowacujną ławkę solarną z WiFi i ładowarkami do urządzeń mobilnych, zewnętrzny przewijak oraz ławkę mały-duży dla dzieci i ich rodziców.

Projekt zakładał także zakup wyposażenia dla potrzeb Przedszkola nr 7 na Górczynie przy ul. Mikołowskiej. Przedszkole otrzymało kreatywny zestaw pomocy sensorycznych i mobilne urządzenia sensoryczne.

Łączny koszt realizacji projektu wyniósł 375 000 złotych.


Bezpieczny student

Bezpieczny student to projekt Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego PBO 2018, który realizowany był w drugiej połowie 2018 roku w sali sportowej przy ulicy Taborowej 1 w Poznaniu. Projekt wygrał w rejonie Poznania obejmującym dzielnicę Grunwald.

W ramach projektu przeprowadzono kursy samoobrony z elementami judo mające miejsce 2 razy w tygodniu i trwające 1,5 godziny, wyposażono kursantów w judogę, czyli strój do uprawiania judo, a także zorganizowano wewnętrzne zawody judo.Celem projektu było zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród studentów, ich integracji oraz zwiększenia aktywności fizycznej. W projekcie wzięło udział 158 studentów z poznańskich uczelni, w zawodach zorganizowanych w ramach szkolenia wzięło udział 88 kursantów. Zajęcia odbywały się w grupach liczących ok. 25 osób.

Łączny koszt realizacji projektu wyniósł 165 000 złotych.

Projekt doczekał się kontynuacji w następnych latach. Dzięki głosom mieszkańców w ramach PBO 2020 wybrano do realizacji przedsięwzięcie „Bezpieczny student – bezpieczny poznaniak”. Nowa odsłona projektu zostanie zrealizowana w Poznanie na terenie Głuszyny, Krzesin i Starołęki.


Nauka o pszczołach na Plewiskach

W ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Komorniki 2019 zrealizowany został projekt pod nazwą „Zawsze kwitnące Plewiska - warsztaty edukacyjne”. Miał on miejsce w Plewiskach od marca do kwietnia 2019 roku.

Dzięki projektowi odbyły się warsztaty skierowane do całych rodzin. Dotyczyły one wagi problemu jakim jest mające miejsce obecnie wymieranie pszczół. Oprócz wykładu odbyły się również warsztaty, na których budowane były domki dla pszczół. Wybudowane domki ustawione zostały wzdłuż trasy od stawów przy ul. Stawnej do Parku Podworskiego w Plewiskach, tworząc wraz z tablicami tam ulokowanymi ścieżkę edukacyjną.

Łączna kwota realizacji projektu wyniosła 9 500 złotych.


Inteligentne skwery Kwiatowego Ławicy i Górczyna

Ideą projektu zrealizowanego w ramach Poznańskiego PBO 2019 było stworzenie nowoczesnych stref odpoczynku mieszkańców z ławkami solarnymi, wifi, lampami hybrydowymi i stacjami naprawy rowerów.

Wnioskodawca projektu zaplanował, że w miejscach zaniedbanych skwerów powstaną nowoczesne i wielofunkcyjne przestrzenie publiczne – strefy odpoczynku mieszkańców, zgodne z zasadami SMARTCITY (ang. „inteligentne miasto”) i wyposażone m.in. w:

  • samoobsługowe stacje naprawy rowerów: z zestawem narzędzi, uniwersalną pompką oraz kodem QR do publikacji online z instrukcjami napraw usterek rowerowych,
  • ławki solarne z wifi i ładowarkami do urządzeń mobilnych (USB, indukcja),
  • lampy hybrydowe niezależne od zasilania z sieci wykorzystujące energię solarną i wiatrową, z czujnikami zmierzchowymi - dostosowujące natężenie światła do pory dnia i roku,
  • elektroniczne tablice LED z zegarem i czujnikiem temperatury prezentujące poziom czystości powietrza (pyły PM 2,5 oraz PM10),
  • miejskie szafy bibliofila pobudzające wymianę książek między mieszkańcami, na szafach zostaną umieszczone kody QR do publikacji online (beletrystyka, opowiadania dla dzieci),
  • zestaw tablic informacyjnych i edukacyjnych, w tym tablica informująca o zasadach SMARTCITY wraz z inspirującymi przykładami ze świata,
  • innowacyjne rozwiązania społeczne w małej architekturze tj. zewnętrzny stolik do przewijania dla młodych rodziców, który pomaga uniknąć kłopotów na spacerze z dziećmi, czy łączona ławka dla dzieci i ich rodziców (mały-duży) ułatwiająca samodzielne korzystanie przez maluchy.

Teren skwerów został odpowiednio zagospodarowany – powstały nowe chodniki i przyjazne ciągi piesze, stojaki rowerowe, nasadzenia drzew i krzewów. Skwery są dostępne dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami zgodnie z zasadami uniwersalnego projektowania.

Projekt zrealizowano na terenie poznańskich osiedli: Kwiatowego (Szkoła Podstawowa nr 78 przy ul. Żonkilowej), Ławicy (Przedszkole nr 36 przy ul. Perzyckiej) oraz Górczyna.

Łączny koszt realizacji projektu wyniósł 380 000 złotych.


Aktywna mama i szczęśliwe dziecko

Aktywna mama i szczęśliwe dziecko to projekt realizowany w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2018, odbywający się w czwartym kwartale 2018 roku w szkołach w obrębie Chartowa, Żegrza oraz na Ratajach.

Projekt mogły też skorzystać ze specjalnie ułożonych diet. Podczas ćwiczeń mam, polegał na zapewnieniu możliwości zadbania o własne ciało i formę mamom dzięki zorganizowanie dla nich zajęć fizycznych polegających na: ćwiczeniach całego ciała, zumbie, jodze, pilatesie oraz zajęciach z treningu stacjonarnego. Dodatkowo, uczestniczki ich pociechy miały zapewnioną opiekę i zajęcie w postaci zajęć ruchowych, muzycznych, plastycznych, czytane były im książki. W zajęciach wzięło udział 208 pań oraz 310 dzieci.

Łączny koszt realizacji projektu wyniósł 139 000 złotych.


Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]